Anasayfa » Haberler » BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen Ve Kestel Belediye Başkanı Yener Acar Bir Araya Geldiler-Kestel Kampüs Alanı Çalışmaları Hızlanıyor

   Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Ak Parti Kestel İlçe Başkanı Mehmet Gürel ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ)  Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i makamında ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin konusu BTÜ Merkez Kampüs Alanıydı.

   Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmeye Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şule Altun ve Prof. Dr. Arif Karademir’de katıldılar. Ziyaret sırasında yapılan görüşmede BTÜ tarafından Kestel’e yapılması planlanan yerleşke hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

   Belediye Başkanı Yener Acar konuşmasında; BTÜ’nün Merkez Kampüs Alanı olarak Kestel ilçe sınırlarındaki araziyi tercih etmesinin, Kestel’in sosyal, kültürel ve ekonomik yapısının gelişimi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Merkez Kampüs Alanı’nın kurulması için ilçelerinin seçilmesini Kestellilerin memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen’e ve üniversite yönetimine teşekkür eden Belediye Başkanı Acar “Bizler ilçenin yöneticileri olarak BTÜ’ye yerleşke ile ilgili çalışmalarının her aşamasında destek vereceğiz. Kuruluşundan bu yana geçici olarak tahsis edilen binalarda eğitim - öğretim ve araştırma faaliyetlerini başarı ile sürdüren Üniversitemizin, Kestel Çataltepe mevkiinde inşa edeceği kampüsündeki modern binalar ile başarısını daha da ileri götüreceğine inanıyorum. Bu gün inşaat faaliyetleri ile ilgili izlenecek yol haritası üzerine değerli hocalarımla fikir alışverişinde bulunduk. Son derece yararlı geçen görüşmemizin sonrasında Kestel’in yıllardır özlemi olan üniversite ilgili çalışmalarımızı koordineli olarak daha da hızlandıracağız ”dedi.

   Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’dan sonra konuşan Prof. Dr. Ali Sürmen; “Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’a ve Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Gürel’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Üniversitemizin Merkez Kampüsü Kestel’e ve Kestellilere hayırlı olsun diyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Akademik ve İdari anlamda gelişimini çok büyük özenle yürüten BTÜ, fiziki gelişimini de aynı özenle sürdürmektedir. Bu doğrultuda ilgili mevzuat gereği kampüs yerini belirlemeye yetkili komisyon çalışmalarının 2013 yılı Mayıs ayında tamamlanmasının ardından, Kestel Çataltepe mevkiinde bulunan arazinin “BTÜ Merkez Kampüs Alanı” olması kesinlik kazanmıştır. Sonuçlanan tahsis çalışmalarının ardından “Çevresel Etki Değerlendirme Mevzuatı” gereğince yapılması zorunlu olan Çevresel Etki Değerlendirme süreci Aralık 2013 itibari ile başlatılmıştır. Raporun olumlu gelmesinin ardından jeolojik ve jeoteknik etüd raporu çalışmalarına başlanmıştır. Sürecin tamamlanması ile birlikte ivedi olarak kamulaştırma işlemleri ve kampüs projelerinin yapılmasına başlanacaktır” şeklinde konuştu.

   Rektör Prof. Dr. Sürmen konuşmasının sonunda BTÜ’ye Kestel ilçesi Çataltepe Mevkiinde geçtiğimiz mayıs ayında “Merkez Kampüs Alanı” olarak tahsis edilen araziyle ilgili olarak yapılan ön hazırlık ve alt yapı çalışmalarının 7-8 ay gibi kısa sürede hızla ilerlemesine katkı sağlayan başta Bursa Valisi Münir Karaloğlu olmak üzere emeği geçen tüm yetkilere teşekkür etti.