Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Fidan Dikimi Etkinliği

BTÜ’de Fidan Dikimi Etkinliği

Cumhurbaşkanlığının “Ağaçlandırma Seferberliği” genelgesiyle ilan ettiği “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” etkinlikleri kapsamında  Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Bursa Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile fidan dikimi etkinlikleri gerçekleştirildi.

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi arka bahçesinde gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliğine BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Sarıyıldız ve BTÜ öğretim üyeleri katılımda bulundu.

Türkiye’nin orman varlığı artan nadir ülkelerden biri olduğunu belirten Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebubekir Gündoğdu, ağaçlandırma ve ormancılık uygulamalarının yanında ekosisteme yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti.

Fidan dikiminin sürekli olarak yapılmasının gerekliliğine değinen Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Sarıyıldız, “Dünya üzerinde 4 milyar hektarlık orman alanları mevcut. Çeşitli nedenlerde yok olan bu alanların sürekli yenilenmesi gerekiyor. Ormanlar içlerinde yaşayan tüm varlıklarla bir bütün olarak düşünüldüğünde sadece fidan dikmekle kalmayıp bu sistemin sağlıklı döngüsüne katkı sağlayan tüm orman varlıklarının korunması da önem arz etmektedir.” dedi.

İleriye dönük daha büyük alanlarda daha çok ağaç dikimi gerçekleştirme temennilerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, “Ağaç dikmek bizim kültürümüzde çok yerleşik bir uygulama. Biz yakıp yıkan değil bulunduğu yeri imar eden, gittiği yeri çölse bile yeşerten bir medeniyetin mensuplarıyız. Dolayısıyla yeşili ve doğayı korumalı ve gelecek nesillerin bu hazineden mahrum kalmaması için daha çok ağaç dikmeliyiz.” İfadelerinde bulundu.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Genç Tema Topluluğu öğrencileri de Doç. Dr. Salih Parlak eşliğinde “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” etkinlikleri kapsamında Balabancık Ağaçlandırma sahasında fidan dikimi etkinliğine katıldı.