Anasayfa » Haberler » Ulu Önder'imizi Ölümünün 75.nci Yılında Saygı ile Andık

Bursa Teknik Üniversitesi, Osmangazi yerleşkesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 75.nci yılı nedeniyle anma programı düzenlendi.  Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Karademir’in yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrencilere hitap eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Karademir, “Gazi Mustafa Kemal'i ölümünün 75.nci yılında saygıyla anıyoruz. Onu anladığımız ve sevdiğimizi sözle söylemenin ötesinde, bu kutsal vatan ve millet için çok çalışarak ve gösterdiği hedeflere ilerleyerek bunu ispat etmeliyiz. Bu ülkede herkes görevini en iyi şekilde yerine getirirse her şey daha güzel olacaktır.  Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” diyerek sözlerini tamamladı.

Programa konuşmacı olarak katılan Okutman İsmail Aslanhan ise yaptığı konuşmasında; “Atatürk’ü düşmanlarımız bile takdir etmiş ve onun büyüklüğünü vurgulayan çok güzel övgüler yapmışlardır. Atatürk, yaptığı mücadele ile mazlum milletlere de örnek olmuştur” diyerek, bilinmeyen yönleriyle Atatürk”ün mücadelesi boyunca yaşadığı bazı hastalıklara değinmiş ve savaş meydanında ordusunu kaburgaları kırık olmasına rağmen nasıl sevk ve idare ettiğini anlatmıştır.

Atatürk’ün hayatını anlatan kronolojik slayt gösterisi ile Ankara’daki Etnografya Müzesi’ne ve daha sonra Anıtkabir’e nakledilişini anlatan ve o matemli günleri anımsatan bir video gösterimi de yapılmıştır.

Programın sonunda katkılarından dolayı Okutman İsmail Aslanhan’a Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Karademir teşekkür belgesi takdim etti.