Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Doğaya Can Suyu

BTÜ’den Doğaya Can Suyu

“Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında fidan dikimi etkinliğine katılan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) personel ve öğrencileri, Bursa’da 187 noktada 236 bin fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte en önde yerini aldı. Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı “Geleceğe Nefes” projesiyle, Bursa’da 187 noktada olmak üzere, Türkiye’de 81 ilde 3 saat içinde tam 11 milyon fidan hedeflendi, 14 milyon fidan dikildi. Başköy’de gerçekleştirilen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen, Bursa Milletvekilleri, Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, halkımız ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Geleceğe Nefes” etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın Türkiye’nin yüzde 28,6’sının, Bursa’nın ise yüzde 45’inin orman olduğunu vurgulayarak, dünyada ormanların azaldığını, buna karşılık yapılan çalışmalarla ülkemizde orman varlığının artmakta olduğunu dile getirdi. Bursa coğrafi ve iklim koşulları sebebiyle zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip diyen Akın, “Bursa, şanlı tarihimizin derin izlerini taşıyan, yeni nesillere bir tarih okulu olmaya muktedir, doğası, yeşili ve tarihi dokusu ile Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir ilimizdir. Bugün saat 11.11’de Bursa il sınırlarında 187 ayrı lokasyonda 236 bin fidanı sizlerle birlikte toprakla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

11 Kasım Ağaç Dikme Bayramı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyük bir kararlılıkla 11 Kasım tarihinin ağaç dikme bayramı olarak ilan edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Avrupa’dan çok daha fazla doğal orman arazilerine sahip. Daha yeşil bir Türkiye için geleceğe nefes olmak adına, çocuklarımız ormanla büyüsün diye, bugün Türkiye’de 81 ilde 2023 noktada 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Evliya Çelebi Erzurum’dan ağaç üzerinden yola çıkan bir sincabın Antalya’ya kadar hiç yere inmeden gidebileceğini ifade eder. Kıymetli kardeşlerim bunun ne olduğunu düşünelim ve bugün yaptığımız bu faaliyetin o günlere nazire olmasını temenni edelim.”

Daha Yeşil Bir Türkiye, Daha Yaşanabilir Bir Dünya
Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Ak Parti Milletvekili Mustafa Esgin de konunun önemi, milli ağaç dikme günü ilan edilmesi ve ormancılıkta ülkemizin başarılarına vurgu yaptılar.

Sarı Yelek Hareketine; Hayır, Sarı Çizmeli Hareketine; Evet
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası çerçevesinde verdiği demeçte BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, daha yeşil bir Türkiye ve daha yaşanabilir bir Dünya vurgusu yaparak Türkiye’nin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunun altını çizdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugün 11 milyon fidanın toprakla buluştuğunu dile getiren Rektör Karademir sözlerine şöyle devam etti: “Bugün yapılan bu güzel etkinlikle ülkemizin geleceğine nefes oluyoruz. Bursa Teknik Üniversitesi olarak katıldığımız bu anlamlı günde 236 bin fidan toprakla buluştu. Biz gördüğünüz gibi sarı çizmelerimizi giydik ve hayırlı bir toplumsal milli harekete katıldık. Kaos hedefi olan sarı yelekli harekete hayır, yeşili seven sarı çizmeli harekete evet diyoruz. İki üç ağacı bahane ederek Gezi Olayları rezaletini başlatan ve ülkemize ciddi imaj ve mali zarar veren gruplardan hiç ses çıkmıyor. Halkımız şimdi daha iyi anlıyor ki, ağaç bahaneymiş.”