Anasayfa » Haberler » BTÜ'lü Genç Akademisyenlere Alanya'dan İki Ödül

BTÜ'lü Genç Akademisyenlere Alanya'dan İki Ödül

Akademik Platform ve Young Academia işbirliği ile organize edilen Genç Akademisyenler Buluşması serilerinin üçüncüsü, alanında yetkin akademisyenlerin yanı sıra 100’ün üzerinde genç akademisyenin katılımı ile Alanya’da gerçekleştirildi. 

Programın açılış konuşmasını yapan Akademik Platform Başkanı Prof. Dr. Naci Çağlar, Akademik Platform çalışmaları hakkında bilgi vererek “Fuat Sezgin ve Bilim Tarihi” konulu sunumu ile genç akademisyenlere önemli tavsiyelerde bulundu. “Yükseköğretimde Kalite” temalı programın ilk gününde, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan ve Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen yaptıkları sunumlarla bilgi ve tecrübelerini genç akademisyenlerle paylaştı. 

Programın bir diğer ilgi çekici etkinliği ise;  “7 Dakikada Tezini Savun” yarışması oldu. Farklı alanlarda tez çalışmalarını gerçekleştiren lisansüstü öğrenciler, tecrübeli akademisyenlerden oluşan jüri heyeti önünde, yüksek lisans ve doktora seviyesinde çalışmakta oldukları tezlerini 7 dakikada içerisinde sundular. Heyecanlı anların yaşandığı yarışmada ilk üçe giren yarışmacılara jüri tarafından ödüller takdim edildi. Bursa Teknik Üniversitesinden yoğun bir katılımın gerçekleştiği etkinlikte birincilik ve ikincilik dereceleri Bursa Teknik Üniversitesi genç akademisyenlerine layık görüldü. Birinciliği “Hibrit Montaj Sistemlerinde İnsan - Robot Etkileşimi” isimli tez sunumu ile Mekatronik Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Mustafa Çoban, ikinciliği ise “Grafların Maksimum Bağımsız Kenar Sayısı ve Topolojik Değişmezler” isimli tez sunumu ile Matematik Bölümünden Arş. Gör. Mert Sinan Öz elde etti. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör Burak Küçükelyas ve Arş. Gör. Cantekin Kaykılarlı, Gıda Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Sebahat Özdemir, Kimya Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Enver Baydır ve Arş. Gör Numan Yüksel ile Lif ve Polimer Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Ahmet Aydın Bursa Teknik Üniversitesi adına etkinliğe katılan diğer genç akademisyenler oldu. 

Programın son gününde ise “Genç Akademisyenler Rektörlerle Buluşuyor” paneli ilgi gördü. Prof. Dr. Naci Çağlar’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen panelde; Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan sunumlarını yaptılar. Sunumlar sonrasında rektörler, genç akademisyenler tarafından kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

Kapanış konuşmasını “Young Academia”  Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Yazıcı’nın yaptığı III. Genç Akademisyenler Buluşması kapsamında yer alan; “Danışmanlık Saati”, “Networking Saati” gibi etkinliklerde, genç akademisyenler, alanında seçkin ve tecrübeli akademisyenlerle bir araya gelerek tanışma, fikir alışverişi ve soru sorma fırsatı elde etti.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir yaptığı açıklamasında; “Etkinliği organize eden Akademik Platform ve Genç Akademisyen Platformu ekibine, katılımcı değerli konuşmacılarımıza ve özellikle gençlerimize çok teşekkür ederim. Programa üniversitemizden yoğun katılım olması son derece gurur verici. Gençler gerçekten mükemmel çalışıyorlar ve harika sunumlar yaptılar, bize göre hepsi bizim birincilerimizdir.” şeklinde görüşlerini ifade etti.