Anasayfa » Haberler » Yıldırım Muhtarları BTÜ'de

Yıldırım Muhtarları BTÜ'de

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir BTÜ’nün Yıldırım ve Mimar Sinan Yerleşkeleri çevresindeki mahalle muhtarları ile kahvaltıda bir araya geldi. 

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında Mimar Sinan yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Kurt ve Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Muhsin Sak, Bağlaraltı Mahallesi Muhtarı Raif Kocabaş, Erikli Mahallesi Muhtarı Adem Rençber, Güllük Mahallesi Muhtarı İsmail Eroğlu, Ortabağlar Mahallesi Muhtarı Zekiye Kazı, Selçukbey Mahallesi Muhtarı Hayri Kaya, 152 Evler Mahallesi Muhtarı Gülseren Öztürk, Siteler Mahallesi Muhtarı Saniye Öztürk, Kaplıkaya Mahallesi Muhtarı Maksut Köz ve Sinandede Mahallesi Muhtarı Sinan Koca, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Işıklar, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Kaya, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Murat Bayrak, Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Menteşe, Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreteri Öğr. Gör. Caner Gürel, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sekreteri Yener Emer, Orman Fakültesi Sekreteri Ziya Kaplan, Mimarlık Fakültesi Sekreteri Mehmet Erman, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Sekreteri Recep Etyemez, Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Mücahit Karacif, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Suat Cömert, Sosyal Bilimler Enstitüsü Sekreteri Akın Göler, Öğrenci İşleri Daire Başkanı İbrahim Güngör, İşletme Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi Bahar Sezgin, İnşaat Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi Gülnaz Solmaz, Kimya Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Hakan Ötgüç, Mekatronik Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi Ahmet Akif Sağlam ve Mekatronik Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi Muhammed Abdülmelik Sağlam katıldılar.

BTÜ’nün her iki yerleşkesinin geliştirilmesi ve öğrenciler için daha verimli hale nasıl getirilebileceğinin masaya yatırıldığı etkinlikte, Rektör Prof. Dr. Karademir BTÜ’nün kampüs alanlarında karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili sunum gerçekleştirdi. BTÜ Yerleşkelerinde neler yapılması gerektiğine değinen Rektör Karademir, “Biz şikâyet eden değil mevcut durumu ortaya koyan bir üniversiteyiz. İlçemizde ve şehrimizde bu durumun iyileşmesi için neler yapabiliriz, kamu kaynaklarının en etkin kullanımına yönelik nasıl bir iyileştirme yapabiliriz bunu gündeme getirmek istiyoruz. Yeni kurulan genç bir üniversite olan BTÜ kuvvetli laboratuvarları ve kalabalık olmayan sınıfları ile akademik camia içerisine çok iyi bir başlangıç yaptı. Bunu devam ettirebilmek için yerleşkeler konusunda doğru adımların atılması gerekiyor. Şu anda iki lokasyonda faaliyet gösteriyoruz. Yıldırım Yerleşkemiz 50 dönümlük bir alanı kaplıyor. Burada 2016’da yeni eğitim binamızı hizmete açmıştık, şu anda da 7 bin Metrekarelik yeni bir inşaat yapıyoruz. Mimar Sinan Yerleşkemizde de sınırlarımızın doğuda Hacivat Deresi kuzeyde Ankara yoluna kadar genişletilmesini talep etmekteyiz. Bu sınırlar içinde üniversitemize tahsis yapılan alanda şu an 24 bin metrekarelik yeni bir bina yapımına başlamış bulunuyoruz. Bursa Teknik Üniversitesi’nin gelişimi doğrultusunda nitelikli insan kaynağının bu bölgede yaşamaya başlayacağını ve Yıldırım’ın da sosyal ve kültürel dönüşümünün bu şekilde başlatılabileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu

Muhtarlardan BTÜ’ye Tam Destek
Planlanan etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getiren muhtarlar BTÜ yerleşkelerinin bölge ekonomisini kalkındıracağına değinerek “burada başlayacak değişim ve dönüşüm ilçemizi ekonomik, kültürel ve sosyal alanda ileriye taşıyacaktır” ifadelerini kullandılar. Üniversitelerin bulundukları şehirlere olumlu yansımalarının olduğuna dikkat çeken muhtarlar BTÜ’nün de Yıldırım için bir cazibe merkezi ve kalkınmanın lokomotifi durumunda olduğunun altını çizdiler. İlçelerinde böylesine bir üniversitenin varlığını önemsediklerini belirten muhtarlar BTÜ’nün gerek yerleşkeleri gerekse öğrenci yurtları gibi mahallelerini ilgilendiren konularda atacağı adımların tam destekçisi olacaklarını ifade ettiler.