Anasayfa » Haberler » BUKAGEM’den Girişimcilik Etkinliği

BUKAGEM’den Girişimcilik Etkinliği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Kariyer Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUKAGEM) ve Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) işbirliği ile Bir Kariyer Hedefi: “Girişimcilik" konulu etkinlik düzenlendi.

Yıldırım yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinliğe BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, İş Kur İş ve Meslek Danışmanı Aral Bakır, KOSGEB Uzmanı Erşat Güzel, Pons Travel’dan Erdem Manyas, Uçaksan'dan Emra Balcı, İTBF öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinliğin bilgilendirme konuşmasını yapan BUKAGEM müdürü Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser üniversite eğitimi sırasında sağlanan çeşitli fırsatlar hakkında bilgiler verdi. Kariyer yolunun ilk ve en önemli adımı üniversite eğitimidir diyen Doç. Dr. Keser “Sevgili öğrenciler sizlere kariyer hedeflerinizde yardımcı olmak için buradayız, bu kapsamda BTÜ bünyesinde 2019 yılında kurulan merkezimiz sizlerin kariyer yollarını bilinçli bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olmak için burada. Bizler bugün ki etkinliğimizde BTTO işbirliği ile temel hedefimiz doğrultusunda farklı bir kariyer fırsatını konu aldık. Kariyer olanakları arasında girişimciliğin de olabileceği konusunda farkındalığı artırmak istedik. En genel ifade ile kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılım olarak ifade edilen girişimcilik son yıllarda üstünde sıkça durulan bir konu. Bu kapsamda programımızda kariyer ve girişimcilik konusunda önemli kurumlarımızdan temsilciler yer alıyor. Tüm konuşmacılarımıza bizlere zaman ayırdıkları için gönülden teşekkür ediyor, keyifli bir program olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Rektör Karademir: Devletimiz Girişimciliği Destekliyor

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir konuşmasında girişimcilik ve özel sektör girişimciliği hakkında bilgiler verdi. Devletin girişimcilik ruhunu canlandırmak için büyük destekler verdiğini ifade eden Prof. Dr. Karademir “Öğrencilerimizin kendi işlerini kurmak için zorlanmalarına gerek yok devlet sizlere yardım etmek için burada duruyor, iş kurarsanız istihdam sağlarsanız size destek olurum diyen ve arkamızda duran bir devlet anlayışımız var. Dolayısı ile burada hem İŞKUR’un hem KOSGEB’in hem de sektör temsilcilerimizin bulunması ve sağlanan bütün destekler bu salonda bulunan siz sevgili gençlerimizin başarısı için. Bu anlamda sizler geleceğin iş arayanı değil, iş yaratan, iş oluşturan, üreten insanı olabileceksiniz, o nedenle bu fırsatları iyi değerlendirmenizi sizlere önemle tavsiye ediyorum, programın başarılı geçeceğine inanıyorum, katkı sağlayan organize eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Aral Bakır: İŞKUR Sizler İçin Burada

Girişimciliğin günümüzdeki önemi ve İŞKUR’un bu konudaki faaliyetleri hakkında öğrencilere bir sunum gerçekleştiren İŞKUR  İş ve Meslek Danışmanı Aral Bakır, iş hayatı ve yeni ekonomik politikalar hakkında bilgiler verdi. Bizler bugün sizler için buradayız diyen Bakır, “Biz iş arayan ve iş kurmak isteyen gençlerimiz için buradayız, bireysel görevlerimiz arasında kurumumuza gelen siz genç arkadaşlarımızın kayıtlarını oluşturmak ve özellikleriniz doğrultusunda ekonomiye katılımınızı sağlamak, iş arama becerilerinizi artırmak, bireysel olarak sizlerle görüşmek, size en uygun mesleği önermek ve iş sahibi olabilmenizi hedeflemekteyiz. Teşvik programlarımız kapsamında sizlere sağlayacağımız olanaklarla işe atılma olanaklarınız daha fazla olacaktır. Yapmanız gereken en önemli şey güncel CV’nizi bizlere ulaştırmak ve kaydınızı yaptırmak. Online olarak da yapabileceğiniz kayıtlarımız sonrasında sizlere atanacak olan iş meslek danışmanlarımız ile birebir görüşebilirsiniz.” şeklinde konuştu.  

İsmail Gerim: Genç Neslimiz Bizim İçin Övünç Kaynağı

Organizasyon kapsamında gençlere seslenen BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, sosyal hayatı ve ikili ilişkileri geliştirin mesajı verdi. Eğitim hayatının yanında uyumlu çalışma ve sorumluluk bilincine sahip bireyler olarak kendimizi yetiştirmeliyiz diyen Gerim, bu anlamda BTÜ’nün öğrencilerine çok değerli fırsatlar sunduğunun altını çizdi. BTÜ ile İnegöl’de mobilya sektörünün markalaşması için bir proje hazırladıklarını söyleyen Gerim BTÜ’nün bölge ekonomisine sağladığı katkılara da değindi. Mesleki eğitimin ve girişimciliğin önemi üzerinde duran BEBKA genel sekreteri, kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlara verdikleri desteklerden bahsetti.

Sektör temsilcilerinin sunumuyla devam eden organizasyon, meslek danışmanları ve öğrenciler arasında bilgi aktarımında bulunulması ile eş zamanlı olarak Turkuaz salonda devam etti.