Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Çevreci Protokol

BTÜ’den Çevreci Protokol

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü arasında Ar-Ge işbirliği protokolü imzalandı. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek tarafından imza altına alınan protokol ile kurak alan ekosistemlerinin geliştirilmesi, arazi bozulumunun izlenerek değişiminin tespiti, bölgesel tıbbi ve aromatik bitki değerlerinin ekonomiye kazandırılması, sel, çığ, heyelan ve erozyon kontrol yöntemleri kapsamında yapılacak Ar-GE, eğitim ve tanıtım çalışmalarına yönelik işbirliği yapılması hedefleniyor. 

Kurumlar arası işbirliği protokol imza töreninde, ÇEM Daire Başkanları Kürşat Yıldırım ve Yaşar Çakıroğlu ile BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Emin Uğurlu ve Dr. Öğr. Üyesi Oktay Gönültaş, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gül Atanur, Orman Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Neşat Erkan ve Dr. Öğr. Üyesi Esin Erdoğan Yüksel hazır bulundular. 

Dr. Ahmet İpek: “Protokol raflarda kalmayacak”
Protokol imza töreni sonrasında görüşlerini dile getiren ÇEM Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek; “BTÜ ve özellikle Orman Fakültesindeki hocalarımızla havza yönetimi, toprak, çölleşmelerle ilgili kurak ve yarı kurak alanlardaki her türlü Ar-Ge çalışmasını teknik üniversitemiz ile birlikte yürüteceğiz. Protokol raflarda kalmayacak, bizzat uygulamaya geçeceğiz. Yurtdışında öğretim görerek kurumumuza gelen personelimizin de doktora eğitimini BTÜ’de sürdürmelerini istiyoruz. Protokolün hem iki taraf için hem de ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir: “BTÜ olarak devletimizin hizmetindeyiz”
BTÜ’nün bünyesinde genç bir Orman Fakültesi bulundurduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Arif Karademir sözlerine şöyle devam etti: “Dinamik bir üniversite olarak akademisyenlerimiz, laboratuvarlarımız ve bilgi birikimimiz ile devletimizin ve bakanlıklarımızın hizmetindeyiz. Protokol çerçevesinde gerek eğitim ve araştırma gerekse özellikli uygulamalar konusunda ülkemizin konuyla ilgili problemlerini çözme, hatta bölgesel ve dünyada örnek olabilecek uygulamaları yapma ve rol model oluşturma konusunda hep beraber başarılı çalışmalar ortaya koyacağımıza inanıyoruz. Genel müdürümüze teşekkür ediyor protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum.”