Anasayfa » Haberler » BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri; Dr. Öğr. Üyesi Ayetül Gelen'in danışmanlığında hazırladıkları iki farklı proje ile “2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği” kapsamında TÜBİTAK desteği almaya hak kazandılar.

“Dalga Enerjisinden Triboelektrik Etki ile Elektrik Enerjisi Üretimi ve Güç kaynağı Tasarımı: Mavi Enerji” başlıklı projesi ile TÜBİTAK desteği almaya hak kazanan BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Elif Ordueri çalışmalarını Yıldırım Elektronik Ticaret ve Sanayi Ltd. şirketiile sürdürecek. Dördüncü sınıf öğrencisi olan Elif Ordueri projesi ile suyun dalga enerjisini hasat ederek bundan elektrik enerjisi elde edebilmek için elektrostatik ve sürtünme temelli çalışan triboelektrik nanojeneratör kullanılacağını belirtti.

TÜBİTAK desteği almaya hak kazanan aynı sınıftan Selçuk Barış Onur ise “Sanayide ve Termik Santrallerde Kullanılan Bacalar için Elektrofiltre Tasarımı ve Enerji Verimliliği” konulu projesi ile ilgili çalışmalarını BORÇELİK Çelik Sanayi Ticaret A.Ş. ile yürütecek. Projesinde sanayi tesisleri ile katı-sıvı-gaz yakıtlı termik santraller ve benzeri şekilde kullanılan bacaların havaya verdikleri kirli ve zararlı havayı kimyasal metotlar kullanmadan elektronik yöntemler ile minimuma indirmeyi amaçladığını dile getiren Selçuk Barış Onur, baca içerisindeki termal enerjinin geri kazanımıyla enerji verimliliğine de katkı sağlanacağına dikkat çekti.

BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayetül Gelen, öğrencilerin akademik eğitiminde teorinin yanı sıra uygulama ve pratiğe de yoğun yer verdiklerini belirterek; “Son teknoloji donanım ve cihazlara sahip bölüm laboratuvarlarımız ile öğrencilerimize uygulama yapabilecekleri ve projelerini hayata geçirebilecekleri ortamlar sunmaktayız. Bu doğrultuda yaptıkları çalışmalar ile elde ettikleri TÜBİTAK destekleri için öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Projelerin aynı zamanda sanayiyi de kapsaması üniversite-sanayi işbirliğine de güzel bir örnek oluşturmuştur. Sanayi ortaklarımıza, firma yetkililerine ve BTÜ Bursa Teknoloji Transfer Ofisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.” şeklinde konuştu.