Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi Kapılarını Açıyor

Bursa Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi Kapılarını Açıyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Kariyer Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi faaliyetlerine başlıyor. Öğrencilere kariyer planlaması ile ilgili konularda yardımcı olmayı ve iş hayatına entegre olmuş mezunlar vermeyi temel hedef olarak belirleyen BTÜ Kariyer Merkezi, mezunların istihdam olanaklarının arttırılmasını sağlayarak kariyer gelişim süreçlerini izlemeyi amaçlıyor. Kariyer Merkezi, BTÜ bünyesinde faaliyet gösteren Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi ve Sektörel Eğitim Programı Koordinatörlüğü ile ortak çalışmalar yürütecek.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gençlerimize gelecek iş planlarında yardımcı olmak amacıyla üniversitelerde kariyer merkezlerinin kurulması” eylemi ile uyumlu olarak merkezin kurulduğunu belirtti. Karademir ayrıca, YÖK tarafından özellikle vurgulanan Girişimci Üniversite konusunda en kritik parametrelerden biri olan “Girişimci Öğrenci / Mezun” sayısını artırma açısından Kariyer Merkezinin BTÜ’deki diğer ilgili birimlerle çok kilit rol üstleneceğine dikkat çekti.

BTÜ Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser; merkezin üniversitenin tüm ilgili birimleri ile işbirliği içerisinde kariyer danışmanlığı alanında araştırmalar yapacağını, iş dünyasının talep ve beklentileri doğrultusunda öğrencilere kariyer fuarları/günleri, seminerler, teknik geziler ve atölye çalışmaları düzenleyeceğini, öğrencilerin staj yapabilecekleri kurum ve kuruluşlar ile bağlantılar kuracağını, Ar-Ge, girişimcilik ve inovasyon alanlarında öğrencilerin gelişimlerine destek olmak ve teşvik etmek üzere çalışmalar yürüteceğini ifade etti.