Anasayfa » Haberler » Uluslararası Göç ve Kadın Sempozyumu

Uluslararası Göç ve Kadın Sempozyumu

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Bursa Temsilciliği tarafından ‘Sınırlar Arasında Kadın Olmak’ ana teması altında Bursa Teknik Üniversitesi’nin de destekleri ile düzenlenen Uluslararası Göç ve Kadın Sempozyumu açılış töreni Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirildi. Sempozyum açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mihrimah Kocabıyık, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Filistin Politeknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Imad Al-Khatib, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Danışmanı Bennur Karaburun, BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hamdi Öğüt, Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Bursa Göç İdaresi Müdürü İsmail Fatih Tüzen, KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Zehra Cankaya, KADEM Bursa Temsilci Yardımcısı Mürvet Yaman, yazar Gökhan Duman ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Rektör Karademir: Anadolu Ana Kucağı Gibi Herkese Kucak Açıyor

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir sempozyum açılışında yaptığı konuşmasında insan olgusuna vurgu yaparak; “Aslında hepimiz âlemler arası bir göç halindeyiz. Burada göç sempozyumu kavramı altında kadın unsuru ön plana alınmakta ama aslında göç durumunda ayrımsız olarak toplumun tüm birimleri çok büyük zorluklar yaşamaktalar. Bugün ülkemizde yüzbinlerce göç mağduru bulunmakta. Geçmişte medeniyetin beşiği olan Ortadoğu coğrafyası bugün kan ve gözyaşının merkezi konumunda. Ama Anadolu ismiyle de müsemma olarak gerçekten ana kucağı gibi ırkı dini fark etmeden bütün insanlığa kucak açmaktadır. Bu da bu topraklarda kurulan medeniyetin hala ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Göçmenlere, Suriyelilere yardım tabi ki önemli ama asıl mesele bu insanların oralardan göç etmelerini zorunlu kılan şartların oluşumunu engelleyebilmek. Önemli olan çözüm odaklı olabilmek ve bunun da tek yolu daha fazla çalışmaktan geçiyor. Bizim bizden başka dostumuz yok. Toplumumuzun tüm etnik yapıları bir araya gelerek birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Çok kuvvetli bir irademiz var, Sayın Cumhurbaşkanımız uluslararası politikada önemli başarılara imza atıyor. Biz de Bursa Teknik Üniversitesi olarak buradaki paydaşlığımız gibi üzerimize düşen ne görev varsa yerine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sempozyum açılış konuşmaları sonrasında “Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Göç Hikâyesi” isimli fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi, yazar ve editör Gökhan Duman’ın bilgilendirmeleri eşliğinde konuklar fotoğrafları inceledi.