Anasayfa » Haberler » Dünya Ekonomisi ve Uluslararası Politik Gelişmeler Çerçevesinde Türkiye Semineri

Dünya Ekonomisi ve Uluslararası Politik Gelişmeler Çerçevesinde Türkiye Semineri 

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) tarafından “Dünya Ekonomisi ve Uluslararası Politik Gelişmeler Çerçevesinde Türkiye” adlı bir seminer gerçekleştirdi. Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Özkan moderatörlüğünde yapılan etkinlikte Dr. Öğr. Üyesi Ali Burak Darıcılı, Dr. Öğr. Üyesi Cevat Bilgin ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Çetin sunum yaptı. Uluslararası finansal sistemler ve Türkiye’ye yansımalarının tartışıldığı seminere BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal İTBF öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Türkiye çok büyük bir ülke

Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğunu ve büyük ülkenin büyük dertlerinin olacağını ifade eden İTBF Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim Üyesi Ali Burak Darıcılı, ABD ile yaşadığımız sorunların temeli ve Kıbrıs doğalgazı meselesi hakkında bilgiler verdi. ABD ile yaşadığımız sorunların arka planında Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinin olduğunun altını çizen Darıcılı, ülkemizin yanı başında yaşanan Suriye savaşının bir vekaletler savaşı olduğunu, bu sorunun bir beka meselesi olduğunu ifade etti. Karizmatik liderin uluslararası siyasette ne kadar önemli olduğunu paylaşan Darıcılı, uluslararası ilişkilerde önemli olanın ülke çıkarları olduğu vurgusunu yaptı.

 

Uluslararası Ekonomik Dengeler Sürekli Değişiyor

Dünyada ve Türkiye’de Uluslararası ekonomik verilerin değerlendirmesini yapan İTBF Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Cevat Bilgin, grafikler üzerinden dünya ekonomisi hakkında önemli bilgiler verdi. ABD ve Euro bölgelerinin jeopolitik riskleri üzerine önemli saptamalarda bulunan Bilgin, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya’nın büyüme verileri hakkında yorumlarda bulundu. Gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranları ve riskleri hakkında öngörülerini açıklayan Bilgin, temel ekonomik büyümelerin nasıl yakalanacağı, Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH), işsizlik oranları, ithalat ve ihracat gibi kavramların ekonomideki yeri üzerine bir konuşma yaptı.

 

Uluslararası Finansın Türkiye’ye Yansımaları

Uluslararası finans sistemleri ve bu sistemlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri hakkında bir sunum yapan İTBF Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Hüseyin Çetin, 1923, 1974, 2008 Dünya finansal krizleri ve Bretten Woods sistemi hakkında detaylı bilgiler verdi. Uluslararası Ticaret sistemindeki küçük artışların gelişmekte olan ülkelere yansımalarının çok büyük olduğunu ifade eden Çetin, finansal krizlere rağmen Çin’in ekonomik yükselişini sürdürdüğünün altını çizdi.