Anasayfa » Haberler » BTÜ’de CEO - Öğrenci Buluşması

BTÜ’de CEO - Öğrenci Buluşması

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi tarafından BTÜ CEO Buluşmaları programı kapsamında BOSİAD ve ELSİSAN Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayrak ve ELSİSAN Üretim Müdürü Özden İnce, mühendis adaylarıyla tecrübelerini paylaştı.

Mesleki kariyerine adım atma serüvenini öğrencilerle paylaşan Abdullah Bayrak, “Teknolojiyi çok yakından takip eden biriyim. 1986 yılında henüz otomatik çamaşır makineleri yoktu yalnızca yarı mekanik makineler üretiyorduk fakat o ürünler dış pazardan geri geliyordu. Sebebini araştırdığımızda boya problemiyle karşılaştık. Uzun araştırmalar sonucu toz boyayı keşfettik ve uyguladık. Toz boyayı Bursa’ya getiren ilk firmayız. Bugün yüklenici olarak, anahtar teslim endüstriyel boyama tesisleri kuruyoruz. Bize en çok ürün satan Çin’e ve Kore’ye tesis kurup ürün sattık.” diye konuştu.

Hayal Kurun!

Hayal kurmanın proje geliştirmenin ilk adımı olduğunu vurgulayan Bayrak, “Hayal kurun ve gerçekleştirmek için çok çalışın. Yaşadığınız şehir bunun için çok elverişli. Bizim için bundan sonra önemli olan katma değeri yüksek ürünler üretmek. Bu aşamada da sizlere önemli görevler düşüyor. Sanayi ile iç içe olun. Dünya çok hızla değişiyor. Meslekler değişiyor farklı uzmanlık alanları oluşuyor. Bu nedenle kendinizi çok yönlü olarak geliştirmeniz ve değişen düzene uyum sağlayabilmeniz lazım.” diye konuştu.

Firma faaliyetleri hakkında öğrencilere bilgiler aktaran ELSİSAN Üretim Müdürü Özden İnce, “Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki 10.000 m2 kapalı alana sahip tesislerde üretim yapan firmamız, anahtar teslim endüstriyel boya tesisleri kurmakta. Yaş boya toz boya kabinleri, boya kurutma, pişirme fırınları, endüstriyel yıkama makineleri, otomatik boya makineleri, yüzey temizlik hatları gibi pek çok ürün üretimi yapılmakta. Personel yükseltici platform sektöründe global ölçekte faaliyet gösteren Türkiye’nin öncü markasıyız.” diye konuştu. Sektörde tutunabilmenin yolunun fark yaratmaktan geçtiğini belirten İnce, üniversite eğitiminin yanı sıra sosyo kültürel anlamda kendini geliştirmenin ve dünyada olup biten gelişmeleri yakından takip etmenin önemli olduğunu ve mutlaka yönetsel becerilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.