Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Yenilikçi Girişimcilik Çalıştayı

BTÜ’de Yenilikçi Girişimcilik Çalıştayı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz’ın koordinatörlüğünü üstlendiği ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen “InnoWomEnt - Innovative Women Entrepreneurs of the Future - Geleceğin Yenilikçi Kadın Girişimcileri” projesi kapsamında düzenlenen “Innowoment Workshop 2 – Yenilikçi Girişimcilik Çalıştayı” kapanış töreni gerçekleştirildi.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında öğrenim gören üniversite öğrencilerine eğitim, konferans ve atölye çalışmaları ile yenilikçi girişimciliği teşvik edecek kritik düşünme, risk alma, dijital okuma-yazma, yabancı dil ve problem çözme gibi çapraz becerileri kazandırma amacıyla yürütülen proje kapsamında düzenlenen çalıştay 5 gün sürdü. Çalıştayda; Politecnico di Torino (İtalya), I3P–Innovative Companies Incubator of Politecnico Torino (İtalya), Politechnika Slaska (Polonya) ve Technopark Gliwice (Polonya) gibi yenilikçi girişimcilik alanında öncü kuruluşlardan 8 konuşmacı, ArGe ve İnovasyon, Girişimcilik, Pazarlama, Yaratıcı Düşünme, Yöneticilik, Girişimciyi Desteklemede Teknoparkların Rolü, Yenilikçi Girişimcilerin Psikolojik Profili, Teknoloji Transfer Ofislerinin Evrimi, Kadın Girişimcilere Yönelik İş Modelleri ve İşbirliği Ağları Geliştirme gibi pek çok konuda sunumlar gerçekleştirdi.

Çalıştay kapanış töreninde konuşma yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Proje koordinatörü Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz hocamız öğrencilerimiz için çok güzel bir rol model. Genç bir kurum olmamıza rağmen, dinamik akademisyenlerin bulunduğu üniversitemizde olmak öğrencilerimizin en büyük şansı.” diye konuştu. İmkânlar ne olursa olsun asıl önemli olanın öğrencinin istek ve azmi olduğunu vurgulayan Rektör Karademir, “Bulunduğunuz kurum ya da yaşadığınız zamanın olumsuzluklarına takılmadan her türlü yetkinlik, bilgi ve beceriyi kazanmaya çalışın. Bir ülkenin en önemli değeri iyi yetişmiş genç insan kaynağıdır. O sebepledir ki bizim tüm odak noktamız öğrencilerdir. Siz iyi yetişirseniz ülke de ilerleyecektir. Bilginin sürekli değiştiği ve kaynakların sınırsız olduğu günümüzde sizlerin sürekli kendini güncellemesi ve daima geliştirmesi büyük önem taşımaktadır. Bu vesileyle projede katkısı olan ve emek veren herkese teşekkür ediyor ve gelecekte bu proje sayesinde kendi işini kuran girişimcileri aramızda konuşmacı olarak görmeyi temenni ediyoruz.’ dedi.