Anasayfa » Haberler » BTÜ'de Atatürk’ü Anma Programı

BTÜ'de Atatürk’ü Ama Programı

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yıldönümü dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından program açılış konuşmasını yapan BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurettin Acır; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yılını anmak için bir aradayız. Mustafa Kemal’in en büyük özelliği Türk Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. Atatürk hayatı boyunca umutsuzluğa düşmemiş imkânsızlıklara boyun eğmemiş silah arkadaşlarıyla İstiklal Mücadelesini kazanarak asil Türk Milleti’nin yeniden ve daha güçlü olarak tarih sayfasına çıkmasını sağlamıştır. İstiklal Mücadelesinde geleceğine ve iradesine sahip çıkan aziz Türk Milleti bugün de ülkemize yönelik tüm saldırılara karşı kenetlenmektedir. Bunun son örneği 15 Temmuz’da bu milletin yazdığı destandır. Bugün hepimize düşen ortak görev mili değerlere, cumhuriyete sahip çıkmak Çanakkale’yi, İstiklal Savaşı’nı kazanan şuuru muhafaza ederek gelecek kuşaklara aktarmaktır. Biz de BTÜ olarak Atatürk’ün ‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz’  sözü doğrultusunda daha çok gayret çalışacak, bilgi ve teknoloji üreterek devletimizle birlikte ülkemizi kalkındırma yolunda yorulmadan ilerlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Programda Okutman Gökçe Süzgün ‘Atatürk’ün Aile Kökleri ve Milliyetçilik Anlayışı Bağlamında Millet Olma Bilinci’ konulu bir konuşa ve sunum gerçekleştirdi. Okt. Süzgün Atatürk’ün biyografisi hakkında bilgi vererek Mustafa Kemal’in köklerinin Rumeli’nin fethi sonrası bu bölgeye yerleştirilen yörük Türkmenlerine dayandığını aktardı. Atatürk’ün milletini seven ve ülkesini emperyalistlerin ellerinden alarak tam bağımsızlığa ulaştıran bir lider olduğunu belirten Süzgün, Atatürk’ün milli bilinç kavramının ‘Asıl olan millettir, ilham ve gücün kaynağı milletin kendisidir.’ ifadesine dayandığını vurguladı. Milletimizin günümüzde de bu bilinçle hareket ettiğini belirten Okt. Süzgün “15 Temmuz 2016’daki kalkışma girişimi karşısında da Türkler millet olarak liderinin arkasında durarak geçmişten gelen tavrını sürdürmüştür. Günümüzde ekonomik, siyasi ve politik olarak Ortadoğu rejimleri krizler yaşarken Türk milli iradesi geçmişte olduğu gibi bugün de liderinin arkasında durarak ve istiklalinin teminatı olan demokrasisine sahip çıkarak emperyalist devletlerin oyununu bozmuştur. Bugün Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve saygıyla anıyor Türk Milleti olarak milli varlığımızın önemi ve bilinciyle devletimize ve cumhuriyetimize sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.