Anasayfa » Haberler » Kolombiya Büyükelçisi BTÜ’de

Kolombiya Büyükelçisi BTÜ’de

Kolombiya’nın Ankara Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra beraberinde Valeria Gonzalez Williamson (Ekonomi Müşaviri) ve Marcela Monroy (Ticaret Müşaviri) ile Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurettin Acır ve Prof. Dr. Ramazan Kurt, Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Dış İlişkiler Ofis Başkanı Doç. Dr. Emin Uğurlu ve Uzman Alev Cuydur da hazır bulundular.

Görüşmede Büyükelçi Saavedra Türkiye’de yürüttükleri çalışmalar hakkında Rektör Karademir’e bilgiler aktardı. Geçtiğimiz yıl İnegöl’de gerçekleştirilen mobilya fuarında BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt ile tanışan Büyükelçi Saavedra, buradaki irtibatın ardından BTÜ’yü ziyaret etmeye karar verdiğini belirtti. Bursa’nın gelişmiş sanayi potansiyelinin Kolombiya için örnek teşkil ettiğine değinen Büyükelçi Saavedra, Kolombiya’daki üniversitelerle BTÜ arasında imzalanabilecek iyi niyet sözleşmeleri ve yapılabilecek diğer akademik ve kültürel işbirliklerinin her iki taraf için de faydalı olacağını söyledi ve bu anlamda Kolombiya üniversiteleri ve BTÜ arasında köprü görevi görmeye hazır olduklarını vurguladı.

BTÜ’nün kuruluşundan bu yana günden güne büyüyerek daha da güçlendiğini aktaran Rektör Karademir, “Bilim üretmek, topluma ve ülkeye artı değerler sunmak için çalışıyoruz. Sadece kendi çevresindeki topluma değil, dünyanın diğer ucundaki toplumların yararına olacak çalışmalar yapmak tabi ki bizim için de önemli ve güzel bir deneyim. Ben bu görüşmenin her iki ülke açısından faydalı olacak anlamlı bir adım olduğunu düşünüyor ve Büyükelçiye bu adımı için çok teşekkür ediyorum.” dedi.