Anasayfa » Haberler » Bursa Ormanlarına BTÜ Güvencesi

Bursa Ormanlarına BTÜ Güvencesi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Orman Fakültesi yönetimi ve öğretim üyeleri Rektör Prof. Dr. Arif Karademir öncülüğünde Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can’ı ziyaret ederek Bölge Müdürlüğü yönetimi ile işbirliği toplantısı gerçekleştirdi.

Kurumlar arasında 2013 yılında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda Bursa bölgesi ormanları ve doğasındaki problemlerin görüşüldüğü toplantıda 2016 yılında yapılan ortak çalışmalar değerlendirilerek 2017 yılına yönelik faaliyetler ele alındı. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in öncülüğünde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Turan Sönmez, Yrd. Doç. Dr. Oktay Gönültaş ve Orman Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan BTÜ heyeti toplantıda Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, Bölge Müdür Yardımcıları Hasan Bozan, Muhammet Karahan ve şube müdürleri ile 2017 yılında yapılacak ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, 2016 yılında Bursa, Bilecik ve Yalova’da 2 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını vurguladığı sunumunda, yıllık faaliyetleri hakkında bilgi aktararak; “Bursa’da BTÜ gibi bir üniversite ve Orman Fakültesi olması bizim için büyük avantaj; biz işbirliğine, ortak faaliyetlere ve her türlü yardıma açığız, beraberce güzel ve örnek çalışmalar gerçekleştireceğimize inanıyorum.” dedi.
Rektör Karademir ise Bursa bölgesi ormanlarının korunması ve geliştirilmesi konusunda gerçekleştirdikleri çalışmalar için Bölge Müdürü Arif Can’a teşekkür ederek; “BTÜ yeni ve yapılanmasını sağlam adımlarla sürdüren bir üniversite, Orman Fakültesi olarak Orman Bölge Müdürlüğü ile aynı ilde bulunmak bizim için de büyük avantaj. Sizlerle ve sektörle iç içe bir eğitim sistemi uygulamak için çalışıyoruz. Yapılacak ortak proje ve faaliyetlerle başta Bursa ili ve ülkemiz ormanlarına önemli katkılarda bulunabileceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BTÜ Orman Fakültesi hakkında bilgi aktaran Dekan Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, oldukça donanımlı bir laboratuvar altyapısına sahip olduklarını vurgulayarak Bursa ve çevresindeki tüm kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde olduklarını belirtti. BTÜ ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında 2017 yılında ıhlamur, defne, reçine, fıstıkçamı ve Karacabey Subasar Ormanı konularında örnek ve öncü çalışmalar gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Dekan Yılmaz; “BTÜ Orman Fakültesi olarak Orman Bölge Müdürlüğü ile teori ve pratiği buluşturup Bursa’ya katkı sağlayacak ortak projeler geliştirmek amacındayız.” diyerek görüşlerini ifade etti.

Rektör Karademir; “Bursa ekonomisine ve ekosistemine katkı koymak için buradayız.” 
Toplantının kapanış aşamasında Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nün saha çalışmalarında karşılaştığı ağaç kurumaları, zararlı böcekler ve mantarlar gibi sorunlar dile getirilerek BTÜ Orman Fakültesi’nden çözüm ve araştırmalar konularında destek talepleri dile getirildi. Rektör Karademir, BTÜ Orman Fakültesi’nin alanlarında yetkin ve tecrübeli bir akademik kadroya sahip olduğunu belirterek, “Aktarılan konularda hâlihazırda araştırma ve bilimsel proje çalışması yürüten öğretim üyelerimiz mevcut. BTÜ olarak sanayiye destek olmak yanında Orman Fakültemiz ile Bursa ve bölgesindeki orman sorunlarına çözüm olmak, kaynaklarımızı korumak ve sürdürülebilir kılmak için buradayız. Gerek orman ürünleri gerekse defne, ıhlamur gibi Bursa’ya ilave katma değer sağlayacak odun dışı ürünler konusunda çalışmaları olan öğretim üyelerimiz var. Her türlü ortak çalışmaya ve desteğe hazırız.” ifadeleri ile BTÜ’nün Bursa ekonomisine ve ekosistemine katkı koyma yetkinliğini dile getirdi.