Anasayfa » Haberler » Türkiye İnovasyon Haftasında BTÜ Rüzgarı

Türkiye İnovasyon Haftasında BTÜ Rüzgarı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ülkemizin yaşam kalitesini arttıracak inovatif projelerle Türkiye İnovasyon Haftası’nda.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ile birlikte 8 - 9 - 10 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen,  inovasyon ve girişimcilik anlamında ülke genelinde gerçekleşen en büyük organizasyon olarak bilinen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında sağlık, eğitim, tarım, sanat gibi farklı alanlarda birçok kurum, kuruluş ve üniversiteler açtıkları stantlarda katılımcılara proje ve prototiplerini sergileyecek. 10 farklı ülkeden profesyonelleri, sanayici, akademisyen ve üniversite öğrencilerini buluşturan etkinlikte İnovasyonun Ekonomik Kalkınmadaki Gücü, Büyüme Odaklı İnovasyon, Akıllı Şehirler, Yapay Zeka, Biyomekatronik, Giyilebilir Teknoloji, Dijital Oyun, Spor, Kadın Girişimciler, Sosyal İnovasyon ve Sinema gibi başlıklarda konferans, paneller, sergiler ve atölye çalışmalarının yanı sıra, firmalarda inovasyonu teşvik etmek amacıyla 3. İnovaLİG Ödül Töreni’ni de düzenlenecek. BTÜ - SAN katkılarıyla fuarda yer alan Bursa Teknik Üniversitesi farklı alanlarda geliştirdiği yenilikçi projeleriyle sanayici, iş adamı ve pek çok katılımcının dikkatini çekmeye devam ediyor.

Açılış konuşmasında İhracatçıların girişimci ruhları sayesinde Türkiye ekonomisinin gelişimine büyük katkı sağladığını vurgulayan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Metin Büyükekşi, dünyanın gelecekte ar-ge inovasyon ve markalaşma üzerine yoğunlaşacağını ifade etti.

Dünya ekonomisinin ar-ge ve inovasyon üzerine yeni bir yapılanmayla şekillendiğine değinen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “İnovatif ürünlerin satın alınma sıklığı gitgide artmakta. Geliştirilen yeni bir televizyon, telefon, oyuncak ve benzeri ürünler tüketicilerin satın alma sıklığını arttırmaktadır. Türkiye'nin esas meselesi cari açık değil teknoloji açığıdır. Teknoloji açığını kapattığımızda cari açık da azalacaktır. Yüksek teknolojiye sahip ürünler geliştirip satarak ekonomimizi çok üst seviyelere ulaştırmamız mümkün. Bu yönde çalışma ve desteklerimizi sürdürmekteyiz. Ar-ge projelerimizi patentlere ve ticari ürünlere dönüştürmeliyiz." diye konuştu.