Anasayfa » Haberler » BTÜ Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri İlk 50 Listesinde

BTÜ Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri İlk 50 Listesinde

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ); Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından açıklanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016” ilk 50 listesine 41. sıradan girdi.

Endeks ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları gibi 23 ayrı göstergeye göre sıralanıyor. Beş yıl önce başlatılan endeks çalışmaları kapsamında bu yıl 50’nin üzerinde öğretim üyesine sahip 152 üniversite dâhil edilirken, veri toplama sürecine 221 kurum katkı sağladı. Girişimci ve yenilikçi olmanın üniversiteler için artık bir zorunluluk haline geldiğini belirten Bakan Özlü, “Beş yıl önce başlanan endeks çalışmaları bugün başta üniversite ve öğrenciler olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüşmüştür.” sözleri ile konunun önemine dikkat çekti.

Konu hakkında BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Henüz 2010 yılında tamamen yeni kurulmuş, bir taraftan bölümlerini, akademisyen ve idari personellerini oluşturmaya çalışan, bir taraftan da kampüs çalışmaları konusunda yoğun enerji harcayan çok genç bir üniversite olarak, ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016’ sıralamasında ilk 50 içinde yer almak çok memnun edici, büyük bir başarıdır.” ifadesini kullandı. Rektör Karademir; “Şu anda henüz Teknokentimiz olmadığı için, üniversitemizdeki birçok araştırmacı hocalarımız projelerini başka üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri ve Teknokentleri üzerinden yapmaktadırlar. Bundan sonra projelerimizi BTÜ üzerinden yapmamız, endekste üst sıralara çıkmak için yapılacaklardan sadece bir tanesidir. Bütün BTÜ ailesine çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Ülkemize ve Bursamıza yakışır iyi bir üniversite olmak için çalışmalarımız artarak devam edecektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.