Anasayfa » Haberler » BTÜ Projesine AB’den Tam Not

BTÜ Projesine AB’den Tam Not

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Üniversite - Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BTU-SAN) Müdürü Doç. Dr. Ece ÜNÜR YILMAZ’ın “InnoWomEnt - Innovative Women Entrepreneurs of the Future – Geleceğin Yenilikçi Kadın Girişimcileri” başlıklı proje önerisi Avrupa Birliği’nden destek almaya hak kazandı.

Avrupa Birliği Erasmus+ Yükseköğretim Alanı Stratejik Ortaklıklar kapsamında desteklenecek olan “InnoWomEnt - Innovative Women Entrepreneurs of the Future - Geleceğin Yenilikçi Kadın Girişimcileri” Proje Koordinatörü, (BTU-SAN) Müdürü Doç. Dr. Ece ÜNÜR YILMAZ, “Bu projeyle teknolojik alanlardaki cinsiyet farklılıklarının azaltılması için yüksek teknoloji ürünleri tasarlayabilecek yetkinlikte kadın mühendis adayları yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Proje kapsamında gerçekleştirilecek ‘Uluslararası Girişimci Staj Programı’ dahilindeki eğitim, konferans ve atölye çalışmaları ile adaylara uluslararası yüksek teknoloji başlangıç şirketlerinde uygulamalı öğrenim görme imkânı sağlanacak. Program boyunca yürütülecek bu eğitimlerle adayların onları yenilikçi girişimciliğe teşvik edecek kritik düşünme, risk alma ve problem çözme gibi çapraz becerileri kazanması sağlanacak.” dedi.

Okutman Miranda Karjagdiu Çolak ve Uzman Alev Cuydur’un da yer aldığı proje ekibinin AB’nin önde gelen teknik üniversite ve kuluçka merkezlerinden olan; Politecnico di Torino (İtalya), I3P-Incubatore di Imprese Innovative del Politecnico di Torino (İtalya), Politechnika Slaska (Polonya), Technopark Gliwice (Polonya) ve KOSGEB ortaklığında yaklaşık 180 bin Avro destekle hayata geçireceği projenin 24 ayda tamamlanması hedefleniyor.