Anasayfa » Haberler » BTÜ’de İlk Mezuniyet İlk Heyecan

BTÜ’de İlk Mezuniyet İlk Heyecan

Bursa’nın ilk teknik üniversitesi olarak 2010 yılında 6 Fakülte, 2 Enstitü ve 1 Yüksekokul ile kurulan ve ilk öğrencilerini 2011 yılında alan Bursa Teknik Üniversitesi, “İlk Mezuniyet Programı”nı 3 Haziran Cuma günü Yıldırım Yerleşkesinde yaptı. Ulusal ve uluslararası alanda eğitim-öğretim ve araştırma kalitesi ile tercih edilen yenilikçi ve girişimci bir üniversite olma hedefiyle yola çıkan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), ülkenin sosyo-ekonomik haritasını iyi okuyan ve kendini buna göre sürekli geliştiren Makine Mühendisi ve Kimyagerlerini sahaya sürüyor. YÖK tarafından “Robotlar ve Akıllı Sistemler” konusunda uzmanlaşacak üniversite olarak belirlenen ve akademik kadrosunu öncelikle bu alanlarda güçlendiren Bursa Teknik Üniversitesi, sanayi ile işbirliği içerisinde, uygulama ağırlıklı eğitim sistemi ile yetiştirdiği öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşıyor.

Mezuniyet töreni etkinlikleri kapsamında organize edilen kariyer günlerinde mezun öğrenciler Bursa sanayiinin öncü firmalarının temsilcileriyle bir araya geldi. Öğrenciler bitirme projelerini firma temsilcilerine sunarak iş dünyasına yönelik ilk adımlarını atmış oldular.

Yıldırım Yerleşkesi Eğitim Binası önünde yapılan mezuniyet töreni; YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Kestel Kaymakamı Ziya Polat, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Çopur ve Prof. Dr. Nurettin Acır, BTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Gençlik Ve Spor İl Müdürü Dr. Süleyman Şahin, Yıldırım İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Turan, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Zeki Alemdar, akademisyenler, öğrenciler, mezun öğrenci aileleri ve arkadaşlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Mezun öğrenciler adına söz alan DBBMF Makine Mühendisliği Bölümü Birincisi Samet Çeri, birincilikle girdiği bölümünü yine birincilikle bitiriyor olmanın haklı gururunu yaşadığını belirtirken, kendisini her konuda destekleyen ailesine ve donanımlı bir mühendis olarak mezun olmasına katkıda bulunan tüm bölüm hocalarına teşekkürlerini iletti. DBBMF Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz ise konuşmasında öğrencilere seslenerek, “BTÜ’nün ilk mezunları, ilk göz ağrılarımızsınız. Sizlerle gurur duyuyoruz. Ancak asıl mücadeleniz şimdi başlıyor, biz akademisyenleri ve Bursa Teknik Üniversitesini iş dünyasında, sanayide, üretimde en üst düzeyde temsil etmelisiniz. Yolunuz, bahtınız açık olsun.” dedi.

Mezuniyet töreni ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, “Mükemmelliği hedefleyen, araştırmacı kimliği ve ürettiği bilimle kendini ulusal ve uluslararası platformda ortaya koyan bir üniversite olmak için yola çıktık. Eğitim verdiği alanlarda uygulayıcılarla iç içe, sanayi sorunlarını araştıran ve çözüm üreten ve bu vesileyle sanayinin gelişimine ve sonuç olarak toplumun ve ülkenin ileri seviyelere taşınmasına kafa yoran beyinler yetiştirme çabasıyla 2011’de başladığımız yolculukta bugün ilk mezunlarımızı vermenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu zorlu yolculukta onlara eşlik eden akademik kadromuz ve ailelerine teşekkür ediyor, vatana ve millete hayırlı, ülkesini seven ve ülkesi için değer üreten insanlar olmalarını temenni ediyorum.” dedi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu ise yetiştirdikleri öğrencilerden dolayı ailelerine ve BTÜ akademisyenlerine teşekkür ederek, “Sevgili öğrenciler eğitiminizi başarı ile tamamlamış bulunuyorsunuz, hepinizi tebrik ediyorum. Çalışmalarınızı bundan sonra da sürdürerek BTÜ’de yüksek lisans ve doktora eğitimini de almanızı öneriyorum.” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, üç milyona ulaşan nüfusu ile Bursa’nın üniversite sayısının eşdeğer nüfuslu illerde olduğu gibi artması gerektiğini dile getirerek “YÖK olarak bizler yaptığımız çalışmalarla yükseköğretimde kaliteyi de arttırıyoruz, bunun en somut örneklerinden olan BTÜ ve ilk mezunlarını tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından başarılı akademik personel ve fakülte bazında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Diplomalarını aldıktan sonra geri sayım başlatan öğrenciler ilk mezunlar olmanın verdiği coşkuyla keplerini havaya fırlattı. Tören sonrası BTÜ Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisi eşliğinde tüm katılımcılara yemek ikramı gerçekleştirildi.