Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesi ve Ford Otosan Arasında Güç Birliği

Bursa Teknik Üniversitesi ve Ford Otosan Arasında Güç Birliği

Bursa Teknik Üniversitesi ve Ford Otosan arasında imzalanan protokol ile ülkemizde Kocaeli-Gölcük merkezli faaliyet gösteren Ford Otosan tarafından BTÜ’ye eğitim amaçlı kullanılmak üzere araç bağışında bulunuldu.

Protokol imza törenine Ford Otosan Ar-Ge Ürün Geliştirme Uzmanı Erman Çevikkalp ile BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurettin Acır, DBMMF Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahattin Kanber, Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erdem Uzunsoy, öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Ali Kara, Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal İşman, Yrd. Doç. Dr. Sukhwinder Kaur Bhullar, Öğr. Gör. Selçuk Karagöz, Arş. Gör. Hilal Doğanay Katı ile BTÜ Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BTÜ-SAN) Müdürü Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz ve Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz katıldılar.

Protokol imza töreni öncesi görüşlerini aktaran BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurettin Acır, “Birçok alanda sanayi sorunlarına çözüm üretme kaygısıyla çalışmalar yapan ve proje üreten bir araştırma üniversitesiyiz. Kendini dışa kapatmadan teknolojik gelişmelerle uyum içinde, sanayiyi tanıyan mezunlar yetiştirme çabasındayız. Bu sebeple firmalarla ortak çalışmalar yapmak, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak bizim için çok önemli. Ford Otosan’ın yapmış olduğu bu katkıyı ileriye dönük ortak çalışmalarımıza bir ön adım olarak görüyor ve BTÜ olarak teknik destek sağlamaya hazır olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ar-Ge Ürün Geliştirme Uzmanı Erman Çevikkalp yaptığı sunum ile katılımcılara Ford Otosan’ın Ar- Ge çalışmaları hakkında bilgi aktardı. Türkiye’nin ikinci en büyük sanayi kuruluşu olduklarını vurgulayan Çevikkalp, Türkiye otomotiv üretiminin %25’ini gerçekleştirmeleri yönüyle 5.kez üstüste otomotiv sektörünün ihracat liderliğini yaptıklarını belirtti. Yetkinliği yüksek ve teknoloji ihraç eden öncü Ar-Ge üssü olmayı hedeflediklerini belirten Çevikkalp, bu anlamda Bursa Teknik Üniversitesi’nin akademisyenleri ve araştırma potansiyelinden yararlanmanın önemli olduğunu söyledi.