Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Tutkudan Tutsaklığa Semineri

BTÜ’de Tutkudan Tutsaklığa Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yıldırım Yerleşkesi Konferans Salonunda BTÜ Yeşilay Topluluğu tarafından düzenlenen ve Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Serhat Yamalı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Tutkudan Tutsaklığa” konulu seminer öğretim üyeleri, idari personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kamunun bağımlılıklarla etkin mücadele edilmesinde büyük kararlılık gösterdiğini ve bu kapsamda  yeni yasal düzenlemelerin yapıldığını belirten Dr. Yamalı, kamu tarafından konuyla ilgili çeşitli sosyal projelerin de desteklendiğini ifade etti. Dr. Yamalı,  “Dumansız Hava Sahası”  projesinin geliştirilerek açık alanlarda da uygulanması bunun önemli örneklerinden biri, yapılan bu düzenlemeler ve uygulanan sosyal projeler sayesinde sigara kullanım oranında ciddi bir azalma söz konusu.” dedi. Başarıyla yürütülen  “Dumansız Hava Sahası” uygulamasına benzer projelerin alkol, sentetik uyuşturucu ve ekran bağımlılığı konularında da etkinleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yamalı, daha önceden yapılan yanlış reklam ve teşvik içeren uygulamaların sigara içen sayısını artırdığı gibi içme yaşını da aşağıya çektiğini vurguladı. Sigara ve tütün mamullerinin kullanımının diğer bağımlılıkları da beraberinde getirdiğini belirten Yamalı,  sigara kullanmayanların alkol ve uyuşturucu bağımlısı olma oranının sigara kullananlara göre çok düşük olduğunu belirtti. Yamalı ayrıca alkol ve uyuşturucu kullananların kişilikleri dışında davranış sergilemeleri nedeniyle suç işleme eğilimlerinin yüksek olduğunu, taciz ve tecavüz olaylarının genellikle bu durumlarda yapıldığını aktardı.

Seminerin ardından bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, üniversite yönetimi olarak iyi bir mesleki eğitim sunmanın yanı sıra ruhsal açıdan da sağlıklı gençler yetiştirmenin bilincinde olduklarını ve bağımlılıklar konusunda çok duyarlı olduklarını belirtti. Gençleri spor ve sosyal faaliyetlere yönlendirmenin bağımlılıkları azaltacağına değinen Karademir buna yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Seminer sonrasında Dr. Yamalı, topluluk öğrencileri, topluluk  danışmanı Doç. Dr. Hasan Basri Koçer, ve SKS Daire Başkanı Azam Ay ile birlikte BTÜ için yapılan dilek ve temenniler bir sepette toplanarak Balon Uçurma etkinliği yapıldı.