Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencisinden Yüzmede Başarı

BTÜ Öğrencisinden Yüzmede Başarı


Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisi Berkay Koru, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından 11-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Üniversiteler arası Yüzme Türkiye Şampiyonasında iki madalya alarak kürsüye çıkma başarısını gösterdi.

Şampiyonaya katılan BTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümü hazırlık öğrencisi Berkay Koru ilk gün 75 sporcunun yüzdüğü 50 metre kelebek stilde 25.67 saniyelik derece ile yüzerek Türkiye 3.sü oldu. İkinci gün 100 metre serbest stilde 81 kişi arasından 54,21 saniyelik derece ile yüzerek Türkiye 4.sü olan Koru, turnuvanın son günü ise kendi mesafesi ve stilinde yarıştı. 79 sporcunun katılımıyla gerçekleşen 50 metre serbest stilde ise BTÜ öğrencisi Berkay Koru 24.14 saniyelik derecesi ile Türkiye 2.liğini göğüsledi. Koru’nun bu başarısıyla sıralamadaki ilk 6’yı özel üniversitelerin oluşturduğu Türkiye şampiyonasında tek devlet üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi yer aldı. Koru aynı zamanda birçok özel üniversiteyi ve milli sporcuları bünyesinde barındıran üniversiteleri de geride bıraktı.

Koru’yu makamında ağırlayan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, başarılarından dolayı Koru’yu tebrik ederek hediye takdiminde bulundu. Yüzme branşından yetişmiş alt yapı sporcusu olan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından olimpiyatlara sporcu yetiştirmek amacıyla yapılandırılmış Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) Projesi kapsamında yüzen BTÜ öğrencisi Berkay Koru olimpiyat seçmelerine hazırlanıyor.