Anasayfa » Haberler » Prof. Dr. Joachim Sauer’den BTÜ'ye Teşekkür; “Mükemmel Organizasyon”

Prof. Dr. Joachim Sauer’den Bursa Teknik Üniversitesi’ne Teşekkür; “Mükemmel Organizasyon”

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ev sahipliğinde, İstanbul Üniversitesi ve Kataliz Derneği işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Kataliz Konferansı son gün sunumları ve organizasyon komitesi başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürkaynak’ın kapanış konuşması ile sona erdi.      

Hayatımızı kolaylaştıran ve günlük yaşamın her aşamasında, çok geniş alanlarda kullandığımız; plastik ürünlerden, alternatif yakıtlara, petrokimya ürünlerinden, nano teknoloji ürünlerine kadar birçok malzemenin üretilebilmesinde büyük rol oynayan katalizörler, karmaşık reaksiyonlar içerisinden istenilen reaksiyonların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Katalizörler yeni teknolojik ürünlerin verimli ve ekonomik üretilmesini sağladığından kimya endüstrisinde çok önemli yer tutmaktadır. Katalizörlerin her yönü ile ele alındığı, Bursa Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen Uluslararası Kataliz Konferansı kapsamında yurt dışı ve yurt içinden alanında dünyanın en yetkin bilim insanları, üç gün boyunca 28 sözlü ve 159 poster sunumu ile en yeni bilimsel araştırmalar ve teknolojik gelişmeler hakkında bilgi aktardılar.

 

Prof. Dr. Joachim Sauer; "Organizasyon Mükemmeldi"

Konferansın açılış sunumunu gerçekleştiren ve alanında dünyanın öncü isimlerinden biri olan Almanya, Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Joachim Sauer; konferans hakkında görüşlerini aktarırken; “Çok önemli bir etkinlik. Organizasyon tam anlamıyla mükemmeldi. Bursa Teknik Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum. Önemli, ilgi çekici ve faydalı bilimsel görüşmelerde bulunduk. Genç bilim insanlarının da hazırladığı oldukça etkileyici sunumlar vardı, çok beğendim ve yararlı buldum.” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Mehmet Çopur; "Bilimsel Etkinlikler Devam Edecek"

Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur ise; “Kimya Mühendisliği Bölümü olarak, Kataliz Konferansı ile alanlarının en öncü bilim insanlarını üniversitemizde ağırlamış olmaktan çok memnunuz. Gerek sunulan bildirilerin kalitesi, gerekse hem genç hem de tecrübeli bilim insanlarının biraraya gelerek paylaşımda bulunabilmesi açısından katalizörler konusundaki gelişmeleri ve en yeni bilimsel çalışmaları direk olarak araştırmacıların kendilerinden takip etme şansı bulduk. Bursa Teknik Üniversitesi olarak uluslararası çaptaki böylesine büyük ve önemli bir organizasyona evsahipliği yapmış olmaktan da mutluluk ve gurur duyuyor, konferansın gerçekleşmesinde pay sahibi olan İstanbul Üniversitesi’ne de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Üniversitemizde buna benzer bilimsel etkinliklerin diğer alanlarda da devam edeceğini buradan belirtmek istiyorum.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

 

Prof. Dr. M. Ali Gürkaynak; "Böyle Kongreler Yaygınlaşmalı"

Konferansın organizasyon komitesi başkanlığını da yürüten İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürkaynak, “Organizasyon gayet güzel geçti, İstanbul Üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde böyle bir etkinlik gerçekleştirmiş olmaktan çok memnun olduk. Oturumlar boyunca özellikle genç akademisyenlerimizin çalışmaları ve sunumları yeni jenerasyonun gelişimini görmek adına bizleri mutlu etti. Tüm misafirlerin izlenimleri çok iyi, özellikle yabancı misafirlerimiz çok memnun kaldılar. Elit bilim insanlarının çalışmalarını takip edebilmek için böylesi kongrelerin yaygınlaşmasını diliyorum.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

 

Prof. Dr. Ümit Özkan; "Etkileyici Konferans"

ABD, Ohio State University Kimya ve Biyomolekül Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Özkan ise “Tüm detayların düşünüldüğü ve çok iyi organize edildiği, etkileyici bir konferans oldu. Sunumlar, bilimsel çalışmalar ve görüşmelerimiz çok faydalıydı. Genç araştırmacıların çalışma ve sunumlarının kalitesinden özellikle çok etkilendiğimi, Türkiye’deki katalizör araştırmalarının geleceği adına da umutlandığımı belirtmek isterim. Bursa Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin misafirperverliği harikaydı, teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek konferansın öne çıkan noktalarını vurguladı.

 

Prof. Dr. Krijn P. de Jong; "Çok Faydalı Buldum"

Hollanda, Utrecht University, İnorganik Kimya ve Kataliz Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Krijn P. de Jong konferans sonunda yaptığı açıklamasında; “Programın tümünü çok faydalı buldum. Hem genç araştırmacıların hem de tecrübeli bilim insanlarının çok iyi bir sentezi ile oluşan sunumları takip etmekten büyük keyif aldım. Genç araştırmacıların da nasıl aktif olabileceğini görmüş olduk. Bildirilerde sunulan spesifik bilgilerin tüm konuşmacı ve katılımcılar için oldukça faydalı olduğuna inanıyorum. Gerek soru-cevaplar ile gerekse üç gün boyunca yapılan karşılıklı görüşmelerle konferansın tüm katılımcılara çok iyi fırsatlar sunduğuna şahit olmaktan mutluluk duyduk.” dedi.