Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesinin Büyük BaşarısıBursa Teknik Üniversitesi, 'Uluslararası Geleceğin Uçak Tasarımı Yarışması'nda 2. oldu

Hava Harp Okulu Komutanlığı’nın ev sahipliğinde, Geleceğin Uçak Tasarımı 2013 (Future Flight Design 2013) yarışmasının ikincisi 10-12 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Hazerfen Havaalanında gerçekleştirilmiştir.

Bursa Teknik Üniversitesi ve Tophane Endüstri ve Meslek Lisesinin Future Flight Design 2013 yarışması için tasarlayıp ürettiği “LAGARİ” isimli insansız hava aracı ile katıldı.

Bursa Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Hüseyin LEKESİZ, Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Gizem ŞENCAN, Lisans öğrencilerinden; Alişah SİMİTÇİ, Batuhan YILMAZ ve Fatime Zehra KÖSE Tophane Endüstri Meslek Lisesi Kalıp Bölümü Öğretmeni Murat BOZDEMİR öğrencilerinden Necati ERTAŞ ve Bertay BİNAY ve Selçuk GÜL’den  oluşturulan LAGARI TEAM çalışmalarına Ocak ayında başladı. Model uçağın tasarımı Şubat ve Mart aylarında, üretim ve montajı ise Nisan ayında test basamaklarıyla üç aşamada gerçekleşti. Yarışma şartlarınca gerçekleştirilen üç misyon:

1. Bir adet 500ml şişe yüklü uçuş

2. Dört adet 500ml şişe yüklü uçuş

3. Üç adet 500ml şişe yüklü uçuş ve şişeleri teker teker belirtilen noktalara bırakma

Yarışma uluslararası nitelikte olup, farklı ülkelerden toplam 24 takım başvurmuş ve bunlardan 14’ü tasarım-planlama-üretim ve test süreçlerini başarıyla geçerek yarışmaya katılmıştır. Yarışma kapsamında iki gün boyunca toplam 51 sorti uçuş gerçekleştirilmiş, bu uçuşlardan 27 adedi tanımlanan görevleri başarıyla icra etmiştir.

Yarışma sonunda Ankara Model Uçak Kulübü ve ODTÜ liderliğindeki OTONOM AMUK takımı 1’inci, Bursa Teknik Üniversitesi ve Tophane EML liderliğindeki LAGARİ Takımı 2’nci, Ankara Model Uçak Kulübü ve Bilkent Üniversitesi liderliğindeki AMUK takımı 3’üncü olmuştur.