Anasayfa » Haberler » BTÜ’den BTSO 22. Meslek Komitesi Toplantısına Katkı

BTÜ’den BTSO 22. Meslek Komitesi Toplantısına Katkı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Altıparmak Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen 22. Meslek Komitesi'nin Genişletilmiş Sektör Analiz Toplantısına BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Komite Başkanı Kerim Sabuniş, BTSO Kimya ve Maden Konseyi Başkanı Cemal Tuna, Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Önemli bir sanayi ve ticaret kenti olan Bursa’da sektörel analiz toplantılarıyla iş dünyasına yön verilmeye devam ediyor. Sektörel sorunlara yönelik çözüm önerilerinin ele alındığı bu toplantılar firmaların kendi alanlarına yönelik son gelişmelerin değerlendirilmesi açısından da önemli. BTSO Yönetim Kurulu üyesi İlker Duran, yönetim kurulu olarak meslek komitelerinin fikirlerine ve bu toplantılarda alınan kararlara büyük önem verdiklerini belirterek şunları söyledi: ‘’Komitelerimiz yapmış oldukları çalışmalarla şehrimize değer katıyorlar. Bu toplantılarda yakalanan sinerjinin gelecekte daha etkili projelerin oluşmasına katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Toplantıda öğrencilerin sanayiyi tanıması gerektiğine değinen Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur, iş dünyasıyla akademi dünyası arasındaki kopukluğun giderilmesine yönelik İlker Duran ve komite üyelerinin gerçekleştirdiği çalışmaları takdir ettiğini belirtti. Çopur konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Üniversite-sanayi iş birliğinin iki ayağı var. Bunlardan ilki eğitim. Üniversitelerde eğitim gören öğrenciler maalesef sanayiyi yeterince tanıyamıyor. Bu da mezuniyet sonrası adaptasyon sorunlarını beraberinde getiriyor. BTÜ olarak biz öğrencilere sanayi ile koordine eğitim imkanı sunuyoruz. BTSO öncülüğünde sanayicilerimizle sık sık bir araya gelmemiz bu sorunun çözüme kavuşabilmesi noktasında oldukça önemli. Bu sebeple üniversite ve sanayici arasındaki fikir alışverişi arttırılmalı ve karşılıklı beklentiler tespit edilmeli.’’ dedi.