Anasayfa » Haberler » Kütüphane Haftası’nda BTÜ’den Anlamlı Sergi

Kütüphane Haftası’nda BTÜ’den Anlamlı Sergi

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Kütüphane Haftası, Yıldırım Yerleşkesi Eğitim Binası fuaye alanında gerçekleştirilen El-Sanatları Sergisi açılışıyla başladı.

52. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında BTÜ ve Yıldırım Belediyesi YIL-MEK  iş birliğiyle El Sanatları sergisi açıldı. Açılışı BTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sami İmamoğlu, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Mücahit Alkan ve Kütüphane Daire Başkanı Mehmet Erman tarafından yapılan sergi hafta boyunca açık kalacak. Sergide yer alan hat, tezhip, ebru, pirogravür (ahşap yakma), rölyef, filografi gibi çeşitli el sanatlarından oluşan eserler ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi.

Açılış sırasında değerli sanatkârlar tarafından ziyaretçilere uygulamalı bilgilendirme yapıldı. Ebru sanatçısı Filiz Gocuk’un, uygulama köşesinde yapmış olduğu ebru çalışması da BTÜ öğrenci ve personeli tarafından ilgiyle izlendi. Ebru sanatının naif ve ince bir ruha sahip olduğunu belirten Gocuk, ebru çalışırken de doğasına uygun sakin ve huzurlu bir ortamın gerekli olduğunu, ebrunun tüm duygusal dışavurumlardan etkilendiğini ifade etti.

Sergilenen tüm eserlerin maziyi ve geleneklerimizi hatırlatarak canlı tutmak adına önemli olduğuna değinen katılımcılar bu tip etkinlikleri çok faydalı ve değerli bulduklarını belirttiler.