Anasayfa » Haberler » BTÜ’de “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Semineri

BTÜ’de “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nca düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” seminerinde, Uludağ Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Serpil Aytaç ve Prof. Dr. Özlem Işığıçok’u konuk etti. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in de hazır bulunduğu semineri, çok sayıda personel ve öğrenci ilgiyle takip etti.

Kadının toplumsal alanda eşitliğine yönelik farkındalığın arttırılması, güvenli yaşam alanlarının oluşturulması ve her türlü taciz ve şiddetin önlenmesi konularının ele alındığı seminerde; Prof. Dr. Serpil Aytaç, toplumun her alanında kadın ve erkeğin hem cinsiyet hem de toplumsal rollerinin neler olduğu, edindiğimiz bu kimliklerin hayatımıza olan etkileri ve kız - erkek çocuk yetiştirme tutumları konularında bilgiler aktardı. Prof. Dr. Özlem Işığıçok ise ilk çağlardaki göçebe hayatlardan sanayi devrimine ve sanayi devrimi sonrasından günümüze kadar uzanan süreçte kadının sosyal ve iş hayatındaki konumunun nasıl bir tarihsel gelişim gösterdiği üzerinde durdu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de konuk konuşmacılara teşekkürlerini ileterek, kadınların hem ev ve iş hayatında hem de sosyal hayatta ne denli önemli olduğunun bilincinde olarak hak ettikleri önemin ve değerin verilmesi gerektiğini vurguladı.