Anasayfa » Haberler » BTÜ’nün 2015-2016 Akademik Yılı ve Yıldırım Eğitim Binası Düzenlenen Törenle Açıldı

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI ARSLAN: BTÜ “BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ” OLACAKTIR

Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) 2015-2016 Akademik Yılı ve Yıldırım Eğitim Binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreninin ve konuşmalarının ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Arslan tarafından yeni akademik yılın ilk dersi verildi.

BTÜ’nün 2015-2016 Akademik Yılı ve Yıldırım Eğitim Binasının açılış törenine; Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Arslan, Bursa Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sinan Sezer, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Kestel Belediye Başkan vekili Nihal Gökten, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Yüce, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, BTÜ Rektör Yardımcısı Mehmet Çopur’un yanı sıra çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun müdürü, çeşitli STK’ların başkan ve yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Akademik yıl ve yeni eğitim binası açılışında konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Öncelikle 2010 yılında Bursa Teknik Üniversitesinin resmen kurulmasına kadar geçen süreçte destek veren her şahıs, kurum ve kuruluşa içten teşekkür eder, emek ve özverili çalışmalarından dolayı Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Ali Sürmen hocamıza sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunarız. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda emek harcayan çok değerli idari ve akademik kadromuza, bizlere katkı koyan bütün paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Mevcut binamızın bu hale getirilmesine kadar çok çeşitli süreçlerde ve farklı şekillerde emek harcayan teknik ve idari ekibime ve yüklenici firmamız yönetici ve çalışanlarına da içten teşekkür ederim” dedi.

Karademir: En büyük zenginlik insan kaynağımızdır

Bir ülkenin en büyük zenginliğinin insan, genç ve yetişmiş insan kaynağı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arif Karademir, “Yetişmiş insan kaynağı, ancak kuvvetli eğitim sistemi ve üniversiteler ile eğitilebilir ve ülke kalkınmasına katkı koyabilir. Aksi taktirde diplomalı/diplomasız işsizler ordusuna katılan, şer odaklarının manipülasyonu ile bir çok kargaşa ortamına çekilmek istenen gençler, geçmişte görüldüğü gibi terör ortamına da sürüklenebilmektedirler. Bu açıdan dünyada görülen modern üniversite örneklerinin ülkemizde sayısal olarak hızla artırılması, aslında hala devam eden kurtuluş savaşımız için en modern teçhizatlara bir anlamda sahip olmak demektir. Bu mücadelede en büyük umut ve zenginliğimiz olan siz değerli öğrenci kardeşlerimiz için her türlü çalışma yapılmaktadır. Durumun bütün ciddiyeti ile farkında olan devletimizin, son yıllarda birçok alanlarla beraber eğitim ve yükseköğretim konusunda da çok ciddi yatırımlar yaptığı görülmektedir. Bursa Teknik Üniversitesi bunun güzel örneği olarak Uluşehir Bursa’mıza kazandırılmıştır” diye konuştu.

Karademir: Dünyayı izleyen bir üniversite

Bursa Teknik Üniversitesi’nin dünyayı izleyen, okuyan, yapılması gerekenleri tespit edip ve bunları bir takvim çerçevesinde hayata geçirmek için var güçleri ile çalışan idari ve akademik bir ekipten oluştuğunu belirten BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle Osmanlının beşiği Ulu Şehir’e yakışır bir modern üniversite olmak, ilk etapta kent ve bölge sanayisine, topluma ve bütün paydaşlarına çözüm üreten, güç katan kuvvetli bir bilim yuvası olmak için çalışmaktır. Güncel ders müfredatları, dinamik eğitim sistemi, genç/donanımlı akademik kadrosu ve uzun dönem staj-işyeri uygulaması ile mesleğini seven ve hâkim, yüksek oranda aranan yetişmiş elemanlar yetiştirmek için çalışılmaktadır. Programlarımızın yarısı %30 İngilizcedir. Bursa Teknik Üniversitesi dünya standartlarında mezunlar vermek, bilim üretmek, projeler yapmak ve teknolojiyi takip eden değil yönlendiren bir “Bilim ve Teknoloji Üssü” olmayı hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşmanın zaman, personel, kalite ve sistem maliyetleri vardır ve bu konuda öncelikle Bursa’nın üniversitelerine sahip çıkması, bir şekilde kenetlenme ve takım ruhunu kuvvetli şekilde oluşturması gerekmektedir. Ülkelerin yarışında şehirler, şehirlerin yarışında ise üniversitelerin çok önemli yeri ve işlevi vardır. Üniversiteler, bilginin üretildiği merkezler olarak ülke ve coğrafyalarının gelişmesine en önemli katkı koyması beklenen stratejik kurumlardır.”

Karademir: Nitelikli büyüyoruz

BTÜ olarak nitelikli bir büyüme içerisinde olduklarını kaydeden Rektör Karademir, “Bursa Teknik Üniversitesi kuruluşundan bugüne kontrollü ve nitelikli bir büyüme sergilemiştir. Sadece öğrenci ve personel sayısının artırılması açısından olaylara yaklaşmamış, dengeli ve kaliteli büyümede ısrarcı olmuştur. Fiziki mekanların artırılması ile beraber, birçok avantajı olan Bursa’nın da enerjisi ile BTÜ gelişimini daha hızlı sürdürecektir. 2015 yılında 7 tane yeni bölüm açılmış ve toplamda 12 bölümde lisans öğrenci alımı yapılmıştır. 27.000 m2 kapalı alanı olan bu eğitim binası, derslikleri, bilgisayar ve dil laboratuvarları, spor salonu, kafeteryası ile tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Kestel Çataltepe’de bulunan kampüs alanımızla ilgili kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış, şahıs arazilerinin ödemeleri yapılarak tapuları alınmıştır. Çok hızlı şekilde kampüs yerleşke proje çalışmaları yapılmakta ve 2016 yılı ilk yarısında inşaatlara başlanması planlanmaktadır” dedi.

Edebali: Yeni ama yenilikçi bir üniversite

Açılış programına katılan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de, BTÜ’ nün Yıldırım İlçesi sınırlarında yer aldığını anımsatarak, Yıldırım Belediyesi olarak BTÜ ile önemli işbirliklerine imza attıklarına dikkat çekti.

Ülkeler için en büyük tehlikenin cehalet olduğunu belirten ve İnsan kalitesini artırmada eğitimin önemine vurgu yapan Edebali, BTÜ’ nün yeni ama yenilikçi bir üniversite olduğunu söyledi.

Karlık: Seçkin bir üniversite

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da, BTÜ’ nün verdiği nitelikli eğitim ve tematik yapısıyla öne çıkan bir üniversite olduğunu söyledi. Karlık, BTÜ’ nün, sanayinin kalbinde eğitim veren seçkin bir devlet üniversitesi olduğunu dile getirdi.  

Ergün: Üniversiteler toplumu aydınlatır

Açılış programına katılan Bursa Vali Yardımcısı Nevzat Ergün ise, üniversitelerin, toplumu aydınlatan kurumlar olduğunu hatırlattı. Ekonomik kalkınmanın en temel koşullarından birisinin bilimsel gelişmişlik olduğunu belirten Ergün, çağdaş ve uygar toplumlar seviyesine ulaşmada en önemli gücün gençler olduğunu söyledi. BTÜ’ nün dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alacağına inandığını belirten Vali Yardımcısı Ergün, yeni akademik yılın ve yeni eğitim binasının hayırlı olmasını diledi.

Prof. Dr. Arslan: Refah toplumu mutlu insanlarla olur

Bilim Sanayi ve Teknoloji Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Arslan, 2015-2016 Akademik Yılı açılış dersini “Refah toplumuna ulaşmada AR-GE kültürü” isimli sunumu ile yaptı. Refah toplumunun mutlu insanlardan oluşacağını, insanların mutlu olmasında ise en önemli parametrelerden birisinin gelir seviyeleri ve alım güçlerinin artması olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arslan “İnsanımızın 13.000 dolar civarında seyreden yıllık gelirlerinin 2023 hedefi olarak 25.000 dolar seviyelerine çıkarmamız gerekir” dedi.

Prof. Dr. Arslan: Orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünler yapmalıyız

Ülkemiz sanayisinin düşük teknoloji ürünlerden, orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünlere geçmesi gerektiğini kuvvetle vurgulayan Prof. Dr. Arslan, “Kuvvetli bir sanayi şehrinde ve bölgesinde kurulmuş olan Bursa Teknik Üniversitesi’nin bu konuda sanayicimiz ile beraber yapacağı çok işler vardır” dedi. Sanayimizde teknoloji seviyesinin yükseltilmesinde, araştırma ve AR-GE kültürünün önemine değinen Prof. Dr. Arslan, “Ancak yüksek teknoji ürünlere geçerek milli gelirimizi artırabilir, insanlarımız daha çok para kazanabilir, kuvvetli bir ülke ve mutlu insanlar olabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Arslan: Kendi stratejik ürünlerimizi yapmaya başladık

Son yıllarda devletimizin ve bakanlığımızın doğru ve kararlı tutumu sayesinde artık kendi silahımızı, denizaltımızı, uçağımızı yapar hale geldik diyen Prof. Dr. Arslan, “Proje kültürü bizim geçmişimizde var. Bunun örneği olarak uçağımızı, devrim arabamızı ve torpido silahımızı cumhuriyetin ilk yıllarında aslında yapan bir millettik. Şimdi tekrar kendi stratejik ürünlerini yapan ve dünyaya da satabilecek bir ülke olmaya doğru hizla gidiyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Arslan: Bursa Teknik Üniversitesi’nin “Bilim ve Teknoloji Üssü” olacağına inanıyorum

Genç ve çok dinamik olan Bursa Teknik Üniversitesi’nin yeni Türkiye’nin yenilikçi üniversitelerinden birisi olacağına inandığını vurgulayan Prof. Dr. Arslan, “Çok kuvvetli sanayisi bulunan Bursa’da çok güzel AR-GE projeleri yapacak olan BTÜ’nün, gerçekten “Bilim ve Teknoloji Üssü” olacağına inanıyorum. Bursa’lı bir bürokrat olarak her türlü destek vermeye hazırım” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Arslan’ın verdiği 2015- 2016 Akademik Yılı İlk Dersi’nin ardından, BTÜ’ye en yüksek puan ile kayıt olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından plaket takdimleri yapıldı. Bölümlerine ÖSYM tarafından yapılan sınav sonucunda, yerleştirmeye esas olan derecelendirmede en yüksek puan ile kayıt hakkı kazanan Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi  (DBMMF) Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Aslı Zeynep Sarıkaya, DBMMF Mak. Müh-(ABD South Un. UOLP) Bölümü öğrencisi Ahmet Şevket Döl, DBMMF İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Abdülaziz Bakırhan, DBMMF Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Melike Kübra Eren, DBMMF Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencisi Murat Merttürk, DBMMF Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ahmet Öztürk, DBMMF Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muhammet Emin Kayışyapar, DBMMF Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi Şener Bulguru, DBMMF Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Bilal Burak Yalçın, DBMMF Lif ve Polimer Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ebubekir Öztürk, Orman Fakültesi Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yasin Gökdemir ve  Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğrencisi Gülcihan Vardar’a başarı belgeleri ve plaketleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Tören sona erdikten sonra, Bursa Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile samimi ortamda proje ve araştırma konularında değerlendirmelerde bulunan Müsteşar Prof. Dr. Ersan Arslan, “BTÜ’nün çalışmalarında yanındayız” dedi.