Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesi ile Bursa Orman Bölge Müdürlüğü İşbirliği

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Teknik Üniversitesi arasında Gönüllü İşbirliği Protokolü imzalandı.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlüğünde 01 Mart 2013 Cuma günü Saat 11:00’de Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Bursa Orman Bölge Müdürlüğü arasında; bilimsel araştırma, uygulama ve eğitim-öğretim konularında işbirliği yaparak, ormancılık ve orman ürünleriyle ilgili yapılacak faaliyetlere ve sorunlara birlikte çözüm bulunması ve akademik bilgi birikiminin uygulamaya aktarılması konulu gönüllü işbirliği protokolü imzalandı.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun, Orman Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ramazan Kurt Gönüllü İşbirliği Protokolünü imzalamak üzere bir araya geldiler.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen imza töreninde yaptığı konuşmada; “Bugün Orman Bölge Müdürlüğümüzle bir protokol imzalamak için bir araya geldik. Biliyorsunuz Üniversitelerimizin görevlerinden birisi de çevreleri için araştırma yapmak, faydalı ürünler üretmek ve çevresinin sorunlarına cevap vermektir. Bursa bölgemiz orman bakımından çok zengin bir bölgedir. Dolayısıyla bizim de bu durum üzerine aktif hale getirdiğimiz ikinci fakültemiz; orman fakültemiz oldu. Orman fakültemize gelen öğretim üyesi arkadaşlarımız geldikleri günden itibaren, çevre ile bütünleşmek üzere faaliyetlerini başlattılar. Orman Bölge Müdürlüğümüzle fevkalade güzel ilişkiler içinde çalışmalarına devam ediyorlar. Bu protokolün bölgemiz ve üniversitemiz arasındaki iş birliğine katkıda bulunmasını temenni ediyoruz. Bu tip faaliyetlerimiz, sanayi sektöründe de hizmet sektöründe de aynı şekilde devam edecektir. Bu da onlardan bir tanesidir. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Protokol imza töreninde Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun; “Bizler orman bölge müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bilimsel usul ve esaslara uygun yapmak istiyoruz. Bursa’da da bir orman fakültesinin kurulduğunu öğrenince gerçekten heyecanlandık. Tek kanatlı kuş uçmaz diye bir atasözü var. Bizde uygulamacılar olarak; bir kanadımız uygulama, bir kanadımız da üniversiteler araştırma enstitüleri olsun, sürekli üniversitelerle iş birliği içinde olalım, yeni gelişmeleri öğrenelim, onların bilgilerinden birikimlerinden faydalanalım istiyoruz. Bu nedenle böyle bir protokol düzenlemeyi arzu ettik. Bursa Teknik Üniversitesi ile imzaladığımız bu protokolden inanıyorum ki her iki kurum da kazanacaktır. Biz de orman fakültesinde yetişecek öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesini istiyoruz. Bizler, ormancılık tabiriyle, bu fakülteleri fidanlıklar gibi görüyoruz. Nasıl ki fidanlıktaki fidanlar iyi yetişirse, sahaya dikildiği zaman tutar ve iyi ağaç olur. Orman Fakültemiz ileride öğrenci aldığı zaman bizler de hocalarımıza ve öğrencilerimize her türlü katkıyı vererek bu öğrencilerin iyi yetişmesine katkıda bulunacağız” dedi. 

Protokol hayırlı olması temennileri ile taraflarca imzalandı.