Anasayfa » Haberler » Sakarya Üniversitesinden, BTÜ'ye İşbirliği Ziyareti

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul, öğretim üyeleri Doç. Dr. Hakan Serhad Soyhan ve Yrd. Doç. Dr. İhsan Hakan Selvi ile birlikte BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i ziyaret etti. Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Sakarya Üniversitesi’nden gelen konuklarını makamında ağırladı.

BTÜ’nün Yıldırım Yerleşkesinde bulunan Rektörlük Makamında gerçekleşen ziyarette,  her iki üniversite arasında kurulabilecek işbirliği üzerine görüşmeler yapıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun’unda katıldığı ziyarette konuk heyet adına Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Sakarya Üniversitesi ile BTÜ’nün arasında işbirliği kurmak amacıyla ziyaret ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Torkul, BTÜ’nün kuruluşundan bu yana dört yıl gibi kısa bir zaman geçmesine rağmen bilimsel ve akademik alanlarda kayda değer gelişmeler gösterdiğini belirtti. Yapılacak olan ortak çalışmalarla ile Sakarya Üniversitesi olarak deneyimlerini BTÜ ile paylaşmak istediklerini söyledi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen ise konuşmasında konuk Sakarya Üniversitesi heyetine kendilerini ziyaret etmeleri nedeniyle teşekkür etti. Üniversiteler arasındaki işbirliklerinin kurulmasının ve geliştirilmesinin ülke kalkınmasının anahtarı olduğunu belirttiği konuşmasına şöyle devam etti:  “BTÜ akademik eğitimi araştırmalar ile beraber yürütmek hedefiyle büyüyen bir üniversite. Kurulduğumuz günden beri eğitim çalışmalarımızla yanı sıra laboratuvar yatırımları yapmaktayız. Doğru planlanmış yatırımlar ile oluşturulan laboratuvarların sadece Bursa’nın değil bölgenin ve ülkenin bilim ve sanayi camiasının test ve analiz ihtiyaçlarını giderebilecek nitelikte olması konusunda hassasiyet göstermekteyiz. Bu hassasiyetimizle birlikte Sakarya Üniversitesi ile işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmenin sinerji ortaya çıkaracaktır” dedi.

İşbirliğinin devamı konusunda  bir sonraki toplantının Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasının karar verilmesinin ardından ziyaret sona erdi.