Anasayfa » Haberler » BTÜ ''Çevre Projeleri Toplantısı'' Yapıldı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bursa Belediyelerini çevre konulu bir toplantıda bir araya getirdi. Bursa ve civarındaki çevre sorunlarının saptanması ve çözümler üretilmesine de katkıda bulunmayı hedefleyen “Çevre Projeleri Toplantısı” BTÜ Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Seminer Salonunda gerçekleşti.

BTÜ Proje Destek Ofisi (PDO) tarafından organize edilen toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinden uzmanlar katıldı. Toplantıya Üniversiteden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şule Altun ve Prof. Dr. Arif Karademir, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Çopur ve DBMMF Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Perihan Binnur Kurt Karakuş’un yanı sıra öğretim üyeleri de katılarak, görüşlerini paylaştılar.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun; ilki düzenlenen “BTÜ Çevre Projeleri Toplantısına” konuyla ilgili teknik personelin katılımları konusunda yönlendiren Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin yöneticilerine teşekkür etti. BTÜ olarak bilimsel çalışmalarını ve araştırmalarını yaşadıkları çevrenin hizmetine sunmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. “BTÜ Çevre Projeleri Toplantısı’nda kamu kurum ve kuruluşları ile ortak çalışmalar yaparak çevre konusunda projeler üretmeyi umduklarını da dile getiren Prof. Dr. Altun hızlı kentleşmeyle birlikte oluşan nüfus artışının, çevre kirliliği ve çevre sağlığı riskini arttırdığı konusunu gündeme getirdi. Prof. Dr. Şule Altun konuşmasının sonunda, “Gelecek nesiller için son derece önemli olan çevre sorunlarına karşı çözüm üretici projeler geliştirmek ve uygulamak adına özellikle üniversiteler ve belediyelere her geçen gün daha fazla sorumluluk düşmektedir. Bu sorumlulukların bilinciyle çevre sorunlarının çözümünde teknolojik, pratik, kalıcı ve yenilikçi öneriler sunmak konusunda Üniversitemizin iş birliğine hazır durumda olduğunu belirtirim” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun’dan sonra DBMMF Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Perihan Binnur Kurt Karakuş söz aldı.  Doç. Dr. Karakuş DBMMF bünyesinde bulunan Çevre Mühendisliği Bölümünün çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konuşmasında Belediyeler ve Üniversite arasında ortak projeler oluşturmak için çeşitli olanakların bulunduğunu da kaydetti.

“Çevre Projeleri Toplantısı”nda BTÜ, DBMMF Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ali Kara ve Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halit Levent Hoşgün’ün de hazırladıkları projeler hakkında bilgileri katılımcılarla sundular.

Toplantı sonunda katılımcı uzmanlar, BTÜ’nün başlattığı Bursa’nın çevre sorunlarına üniversite-belediyelerin işbirliği ile çözüme yönelik projelerin üretebilmesini sağlayacak olan bu toplantıların periyodik olarak tekrarlanması taleplerini dile getirdiler.