Anasayfa » Haberler » BTÜ ile BEBKA Arasında Proje Destek Protokolü İmzalandı

Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’na (BEBKA)  "İşbirliği ve Gelişim Mali Destek Programı" kategorisinde başvurduğu ''Bursa Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarı '' başlıklı proje önerisinin, 2014 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde mali destek almaya hak kazanması nedeniyle BTÜ ve BEBKA arasında proje destek protokolü imzalandı.

BEBKA’nın Bursa'da bulunan idare merkezinde gerçekleşen imza törenine BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ve BTÜ öğretim üyeleri yanı sıra davetliler katıldılar.

BEBKA ile BTÜ arasındaki protokolü, BTÜ adına Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen BEBKA adına ise Genel Sekreter Tamer Değirmenci imzaladı.

İmza töreninde konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen “BTÜ ve BEBKA ülkemizin ve Bursa sanayisinin önemli bir ihtiyacı olan Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarının kazandırılması konusunda önemli bir adımı bu protokolle atıyorlar. Bu iki güzide kurum ülke gelişimi açısından üzerlerine düşen görevi yerine getirmek üzere çalıştıklarının göstergesidir. İmzaladığımız bu protokolle Ülke ekonomisi için son derece gerekli olan test- analiz merkezini ülkemize kazandıracak olan proje önerimizin BEBKA’dan mali destek alması bizleri memnun etti. Devletimizin BEBKA ve benzeri kurum ve kuruluşlarından aldığı desteklerle sayesinde üreteceği projelerle BTÜ, her konuda sanayimizin yanında olacaktır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sürmen açıklamasının devamında “Sanayinin önemli bir ihtiyacı olan Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarını Bursa’ya kazandırmak amacıyla BTÜ tarafından hazırlanan proje önerisinin, BEBKA’nın desteğini almasının büyük bir kazanım olduğunu belirtti. Bursa Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarı'' başlıklı projede emeği geçen BTÜ öğretim üyeleri Doç.Dr. Kenan Yıldırım’a, Doç. Dr. Deniz Uzunsoy ve Yrd. Doç. Dr. Halit Levent Hoşgün'le birlikte BEBKA yönetimine teşekkür eden Prof. Dr. Sürmen, alınan mali destekle faaliyete geçecek olan test ve analiz merkezinin uluslararası akreditasyon işlemlerinin de kısa zamanda yapılacağını söyledi. Rektör Prof. Dr. Sürmen test ve analiz merkezi sanayi açısından önemli bir kazanım olduğuna da değinerek, BEBKA’nın mali desteğiyle BTÜ’nün faaliyete geçireceği test ve analiz merkezinin Bursa ve çevresindeki firmaların maliyetlerini düşüreceğini bu anlamda da uluslararası alanda rekabet güçlerini de arttıracağınının altını çizdi.