Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencileri ''Ata'nın Yolunda 57. Alay Vefa Yürüyüşü''ne Katıldı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 99’uncu yıldönümü anma törenleri kapsamında 67 üniversiteden katılan öğrenciler, Askeri Liseler ve Harp Okulu öğrencileri ve  Türkiye İzcilik Federasyonuna üye izcilerden oluşan yaklaşık 20 bin kişi ‘'Ata’nın Yolunda 57’nci Alay Yürüyüşü'’ne katıldı.     

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurulu’nun destekleriyle, Türkiye Öğrenci Konseyi ile Medeniyet ve Gençlik Spor Kulübü Derneği tarafından 25 Nisan günü Çanakkale’de düzenlenen 57.Alay Vefa Yürüyüşü’nde BTÜ öğrencileri de yer aldı.

Yürüyüş öncesinde Türk Kızılayı ile Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan ve 99 yıl önce tümü şehit olan 57’nci alay askerlerinin son yediği yemek olan kırık buğday çorbası dağıtıldı. Etkinliğe katılan Gençlik ve Spor Bakanı  Akif Çağatay Kılıç çorba kazanının başına geçip bir süre çorba dağıttı.

Yarbay Mustafa Kemal’in 25 Nisan 1915 sabahı gerçekleşen düşman çıkarmasını haber alınca, Çanakkale Şavaşlarının kahraman birliği 57’nci Alayı Conkbayırı’na göndererek, "Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!" sözleriyle tarihe geçtiği o günü, 99 yıl sonra yeniden yaşatan yürüyüş, sabah 06:00’da başladı. Bursa Teknik Üniversitesi  öğrencileri de coşkuyla ve heyecanla 10 km’lik parkuru yürüyerek Çanakkale Şehitleri'ni andılar.