Anasayfa » Haberler » Raise Youth Voice Etkinliğine Katılan Öğrenciler Rektör’e Teşekkür Ettiler

   Bursa Teknik Üniversitesi’ni (BTÜ) Belçika’da düzenlenen “Raise Youth Voice” (Sesini Duyur) etkinliğinde temsil eden yedi öğrenci yönetimine teşekkür ziyaretinde bulundular. Belçika’nın Namur ve Brüksel şehirlerinde düzenlenen “Raise Youth Voice” (Sesini Duyur) etkinliğine katılan BTÜ Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Gamze Karaağaç, Ozan Emre Erdem, Turgut Utken, Uğur Ülgül, Aslıhan Hacer Turan, Buse Yonca Hüsmen ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Özkan Güler, Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif. Karademir’e yaptıkları ziyaret sırasında, etkiliğe katılmaları konusunda verdikleri destek için teşekkür ettiler.

   Ziyarette, “Eğitimde Uygulama Eksikliği” konusunda görüşlerini dile getirdikleri “Raise Youth Voice”  etkinliği hakkında üniversite yönetimine bilgi sunan gençler, Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki üniversite öğrencileriyle yaptıkları görüşmelerden edindikleri izlenimleri de aktardılar. Etkinlik kapsamında Avrupa Birliği Parlamento Başkanı Martin Schulz’la da gerçekleşen görüşmeye de değinen öğrenciler; üniversitelerde verilen eğitim ve öğretimde teorik dersler kadar pratik derslerin de müfredatlarda yer almasını talep ettiklerini söylediler. Ülkemizdeki üniversitelerin araştırma ve geliştirme laboratuvarları kurabilmeleri için Avrupa Birliği fonlarından daha fazla pay ayrılması gerektiğini dile getirdiklerini ifade eden öğrenciler, Avrupa Birliği Parlamento Başkanı Martin Schulz’dan çözüme yönelik adımların bir an önce atılmasını istediklerinin altını çizdiler.

   Rektör Prof. Dr Ali Sürmen ziyaret sırasında yaptığı konuşmasında, ders dışı aktivitelere ilgi duyan,  araştıran ve kendilerini ifade edebilen öğrencileri karşısında görmekten mutlu olduğunu belirtti. “BTÜ evrensel değerlere sahip bir üniversite olarak, ülkede ve dünyada yaşananlara duyarsızlık göstermediğini öğrencilerimiz bu etkinliğe katılarak ispat ettiler. Bizler üniversite yönetimi olarak öğrencilerin akademik başarıya sahip olmalarının yanısıra sosyal olarak da kendilerini geliştirmelerini önemsiyoruz. Geleceğin başarılı teknik personellerini üniversitemiz sıralarında yetiştirirken, sanata, doğaya, çevreye, ve insani değerlere saygılı, temel hak ve özgürlükleri vazgeçilmeyen değer olarak kabul eden, fikri ve vicdanı hür BTÜ’lüler olarak ülkeye hizmet etmeleri için gerekli  donamı kazanmalarını sağlamak için çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Sürmen  sözlerini “Öğrencilerimizin fikirlerini Avrupa’da özellikle de Avrupa Birliği Parlemantosunda ülkemizi temsil edebilmelerini, üniversitede verilen nitelikli eğitim ve öğretimin bir sonucu olarak algılanmasının gerektiğini söyleyerek sona erdirdi.