Anasayfa » Haberler » Bursa’da “Teknik” Buluşma

   Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Karademir’ in başkanlığında Genel Sekreter Vekili Kenan Menteşe ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bülent Altıntaş’ında yer aldığı BTÜ idari heyetinin,  Bursa Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret etmeleriyle, Bursa’da “teknik” buluşma gerçekleşti.

   Teknik eğitim konusunda Bursanın köklü bir geçmişe sahip ve sanayiye binlerle ifade edilen teknik personel kazandırmış bir öğretim kurumu olan Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin Müdürü İsmail Başaran’ın makamında gerçekleşen ziyarette, Bursa’daki teknik eğitim konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

   Prof. Dr. Arif Karademir ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Hava Harp Okulu Komutanlığı’nın ev sahipliğinde 10-13 Mayıs 2013 günleri arasında İstanbul Hazerfan Havaalanı’nda gerçekleştirilen “Uluslararası Geleceğin Uçak Tasarımı” yarışmasında her iki okulun birlikte katıldıklarını hatırlattı. Yarışmada, Bursa Teknik Üniversitesi ve Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin birlikte tasarladıkları insansız hava aracı LAGARİ ile ikincilik ödülünün alındığını belirten Prof. Dr. Karademir, bilim ve teknoloji konusunda yapılacak her tür çalışmada, BTÜ’nün kendine düşen görevi her zaman yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Bursa ve ülke sanayisine düşünen, araştıran ve üreten teknik personel kazandırmayı hedefleyen her iki kurumun, birlikte önemli projelerin altına imza atabileceğine inandığını, yarışma nedeniyle kurulan ortaklık sonucunda alınan başarının da bunun göstergesi olduğunu söyledi.

   Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İsmail Başaran, Teknik Üniversitenin Bursa için önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında, ziyaretin Bursa’da teknik eğitim ve öğretim faaliyetleri konusunda ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının buluşması niteliğinde olduğunu ifade etti. Teknik öğretim konusunda, orta öğretim kurumu olarak hayli gelişmiş imkânlara sahip olduklarına değinen Müdür İsmail Başaran, üniversite ile birlikte çalışmanın teknik eğitim açısından çok daha nitelikli sonuçları doğurabileceğini belirtti.

   Her iki kurum arasında yapılan görüşme sırasında, uygulamalı eğitim ve birlikte proje üretimi konularında görüş birliğinde varıldı. “Uluslararası Geleceğin Uçak Tasarımı” yarışması için hazırlanan projedeki başarının daha da artırılması için, bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verilerek BTÜ’nün yabancı dil eğitimi konusunda vereceği destek konusunda da değerlendirme yapılması sonrasında ziyaret sona erdi.