Anasayfa » Haberler » Kosova –Üsküp Türklerinden BTܒye Davet

   Çeşitli ülkelerin üniversiteleriyle gerçekleştirdiği öğrenci ve öğretim üyesi değişim anlaşmalarıyla uluslararası alanda isminden söz ettiren Bursa Teknik Üniversitesi’ne (BTÜ), Balkanlarda da akademik alanda faaliyet göstermesi için davet geldi.

   Kosova İstanbul Başkonsolosu Rahim Morina’nın,  Kosova-Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz’le birlikte Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen’e makamında yaptıkları ziyaret sırasında BTÜ, Balkanlardaki üniversitelerle ortak çalışma yapması için yapılan davet edildi.

  Rektör Yardımcıları Porf Dr. Şule Altun ve Prof. Dr. Arif Karademir’in de katıldığı ziyarete Türkiye’yede çalışan Kosovalıları tanıtmak amacıyla belgesel çekimleri yapan bir televizyoncu ekibini de beraberinde getiren Başkonsolos Morina konuşmasında, Bursa’nın Balkanlarla tarihsel ve organik bağları olduğunun altını çizerek, Ülkesinin Bursa şehrinin sahip olduğu Teknik Üniversitenin akademik imkânlarından yararlanmak istediğini belirtti.  Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Bursa’da kurulmuş olan BTÜ’nün, bu isteğe duyarsız kalmayarak, ülkesindeki üniversitelerle öğrenci ve öğretim görevlisi değişimini ve diğer akademik konuları içeren ortaklıklar oluşturabileceğini söyledi.  Bir Kosova vatandaşının da okutman kadrosu ile BTÜ’ de görev yaptığını hatırlatan Morina,  Büyükelçilik olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Kosova İstanbul Başkonsolosu Rahim Morina, BTÜ’de görev yapan Kosovalı okutman Miranda Karjadi Çolak’ın BTÜ ve Kosova üniversiteleri arasında kurulabilecek ortaklıkların bir başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğini aktardı. Başkonsolos Rahim Morina kendisi ile birlikte gelen belgesel çekim ekibinin Türkiye’de çalışan Kosova vatandaşları hakkında hazırladıkları belgesel filmin yayınlanmasının ardından, Kosova’da BTÜ’nün bilinirlik düzeyinin artacağını da vurgulayarak konuşmasına son verdi.

   Rektör Prof. Dr. Sürmen misafirlerine yaptığı konuşmada, bünyesinde Balkan kültürünü barındıran Bursa’nın kalbinin bir köşesinin, Balkanlarda olduğunu söyledi. Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı olan Balkanlarda BTÜ’nün yükseköğretim konusunda faaliyet göstermesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Üniversitemize başarı ile hizmet eden Kosovalı öğretim görevlisi Okt. Miranda Karjadi Çolak’ın yanı sıra pek çok ülke vatandaşının da öğretim kadrosunda bulunduğunu söyleyerek Prof. Dr. Sürmen “Sayın Büyükelçi Rahim Morina ’ya üniversitemize gösterdiği ilgi için teşekkür ederiz. Kosova özelinde akademik faaliyetler için üniversitemizin davet edilmesi, 2010 yılında kurulmuş olan BTÜ’nün çalışmaları ile doğru yolda ilerlediğini bizlere bir kez daha göstermektedir.  En kısa zamanda Kosova’daki muhataplarımızla irtibata geçerek iki ülkenin ortak geleceğine bilimsel anlamda da katkıda bulunmak için gerekli çalışmalara başlayacağız” dedi.