Anasayfa » Psikolojik Danışma ve Rehberlik
 
 
PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK
 

Amacımız, bireylerin ruh sağlığının korunması ve ruhsal sorunların giderilmesinin yanı sıra; zihinsel, duygusal ve davranışsal gelişimlerine katkıda bulunmak, yaşam içerisinde karşılaştıkları sorunlarla baş edebilme becerilerini geliştirmek  ve mesleki yönden kendilerini geliştirmeleri için destek olmaktır.

Öğrenciler, yaşamlarının bu döneminde sıklıkla okula ve şehre adaptasyon sorunu, yüksek sınav kaygısı, kişiler arası ilişkilerde sıkıntı, özgüven eksikliği, akademik hedeflerle ilgili kararsızlıklar yaşamaktadırlar. Bu süreçte alınacak profesyonel destek ile sağlıklı kararlar vererek yaşamlarına yön vermeleri hedeflenmektedir. Öğrencilere verilen psikolojik destek dışında, öğrencilerin sorunları, istekleri ve ihtiyaçlarına yönelik araştırmalar  da birimimiz tarafından yapılmaktadır. 

Merkezimizde bireysel görüşme ve psikoterapi hizmetleri verilmektedir. Bireysel görüşme sürecinde uygulanan çeşitli psikolojik testlerle kişinin desteğe ihtiyaç duyduğu alan tespit edilip kişiye özgü çalışma yürütülmektedir. Merkezimizde bireysel görüşmeler 50 dakikalık seanslar halinde periyodik aralıklarla yapılmaktadır. İlk görüşme sonrası psikolog ile birlikte düzenli görüşme planlanmaktadır.

Bireysel görüşmeler önyargısız ve güvenilir bir ortam sunan, gizliliğin esas alındığı görüşmelerdir. Gerekli görülen durumlarda aile de terapi sürecine dahil edilmekte ya da birey, tedavisinin yapılabilmesi için sağlık kuruluşlarına yönlendirilmekte ve tedavi süreci psikolog tarafından takip edilmektedir. 

 

PSİKOLOĞUMUZDAN TERCİH ÖNERİSİ

Yoğun ve yorucu bir çalışma dönemi ile stresli bir sınav maratonunu atlattıktan sonra artık sona doğru yaklaşıyorsunuz. Hayatınızın en önemli kararlarından birini vermek üzeresiniz. Bu süreçten etkilenen aslında sadece siz değilsiniz. Başta aileniz olmak üzere dostlarınız, arkadaşlarınızda sizinle aynı duyguları paylaşıyor. Onlardan fikir alıyor ve deneyimlerinden faydalanıyorsunuz. Belki de üzerinizde oluşan bu baskıdan sıkıldınız. Yaşanan yoğun stres nedeniyle beklenmedik ani ve aşırı tepkiler verebilirsiniz.  İçinde bulunduğunuz koşullar düşünüldüğünde verdiğiniz her tepki, tüm tutum ve davranışlarınız normal kabul ediliyor. Önemli olan bu dönemi en az hasar ve en doğru tercihle sonlandırmanız. Peki, en doğru tercihi nasıl yapacağım ve becerilerime en uygun mesleği nasıl seçeceğim diye düşünüyorsanız size yardım etmek için buradayız.

 

KENDİNİ TANIMAK !

Psikolojide geç ergenlik dönemi olarak adlandırılan dönemdesiniz, bu dönemde hayatı sorguluyorsunuz, tek başınıza karar vermek istiyorsunuz ve karakteriniz olgunlaşmaya başlıyor. Yani kendinizi daha çok tanımaya başlıyorsunuz. İşte bu noktada kendinize “Ben ne yapmak istiyorum? Hangi meslek beni en çok mutlu eder?” diye sormalısınız. Hepimizin daha yatkın olduğu, farkında olmadan bile yöneldiğimiz alanlar bulunuyor. Bu alanların farkına vararak ve gerçekten ne istediğinizi kendinize sorarak hangi meslekte en çok mutlu ve başarılı olacağınızı sorgulayın. Evet çekinmeyin sorgulayın! Biliyoruz ki aileniz sosyal çevreniz, arkadaşlarınız sizin bu kararınızda etkili olacaklardır. Onlar tecrübelerine dayanarak, ülkenin ekonomik koşullarını da düşünerek sizlerle fikirlerini paylaşıyorlar. Sevdiklerinizin fikirleri çok değerlidir özelliklede ailenizin ancak sizin beklentilerinizle örtüşüyor olmasına özen gösterin. Örneğin, Mühendis olmak isteyen bir öğrencinin babası istediği için ya da arkadaşları tercih ettiği için tıp okuması okuluna ve derslerine aidiyet duymasına engel olacağı gibi, başarısını da olumsuz yönde etkileyecektir. Sizin amacınız sadece bir diploma sahibi olmak olmamalıdır. Önemli olan kişinin sevdiği mesleği seçip kariyerine doyum alarak devam etmesidir.

 

SEÇECEĞİN MESLEĞİ TANIMAK !

Üniversitenin başlaması ile birlikte yaşamınızın bir dönemi daha eğitim süreci ile geçecektir. Bu sürecin sonrasında başlayan meslek yaşamının oldukça uzun olacağı düşünüldüğünde seçeceğiniz mesleği tanımak oldukça önemlidir. Bu kararı verirken neler yapabilirsiniz? Bu mesleğe sahip kişilerle konuşabilirsiniz, iş, kazanç olanaklarını ve çalışma koşullarını araştırabilirsiniz, üniversitelerdeki bölümü ziyaret edebilirsiniz, Öğretim Üyelerinden alanla ilgili bilgi isteyebilirsiniz. Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra bu alanın size sunduğu imkanlarla sizin ilgi, yetenek, kişilik ve yönelimlerinizin ne ölçüde örtüştüğünü tekrar düşüp karar vermeniz faydalı olacaktır.

 

ALDIĞIN PUANI DEĞERLENDİRMEK !

Hayallerinizi süsleyen bölümü ve üniversiteyi kazanmak için mutlaka bir puan hedeflediniz. Ancak sınavlar sonuçlandığı için puan almak amaç olmaktan çıktı ve sizi istediğiniz mesleğe yönlendirecek bir kriter haline dönüştü. Bu kriter Bir önceki yılın tercihlerine göre şekil almaktadır. Bu nedenle sizin başarı sıralamanız ve önceki yıllardaki tercihlerin başarı sıralamaları sizin için önemli bir tercih kriteridir. Ancak yine hatırlatmak isteriz ki önemli olan aldığınız puanın yüksekliği ya da düşüklüğü değil mutlu olacağınız, sizin ilgi ve yönelimlerinize uygun bölümü tercih etmenizdir.

 

OKUYACAĞIN ÜNİVERSİTEYE KARAR VERMEK !

İlgi, yetenek, kişilik ve yönelimlerinize göre istediğiniz bölüme karar verdiniz. Şimdi hangi üniversiteyi seçmeliyim sorusu zihninizi kurcalamaya başladı. Üniversitelerin akademik kadrolarının sağlamlığının yanı sıra diğer önemli faktörler yan dal, çift anadal ve yurtdışı değişim programlarını da sunmasıdır. Artık sadece bir alana takılıp kalmadan başka disiplinlerle de tanışmak ve bütüncül bir bakış açısı geliştirmek istiyoruz. Üniversitelerin sunduğu bu olanaklar sizin farklı alanları da kariyerinize katmanıza fırsat verecektir. Mesleki kariyerde yabancı dilin önemli bir farklılık yarattığı düşünüldüğünde üniversitenin ikinci hatta üçüncü yabancı dil eğitimi veriyor olması da önemli bir tercih nedendir. Bunun yanı sıra kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler bu dönemdeki kişilik gelişimine oldukça katkı sağlayacak çok önemli unsurlardır.

Hangi üniversiteye gideceğinize karar verirken şehir seçimi de aklınızı karıştırabilir. Yaşadığınız şehirde kalmak isteyebilir ya da kendi başınıza tüm sorumluluğunuzu alarak farklı bir şehirde eğitim almak isteyebilirsiniz. Burada önemli olan yine istediğiniz bölüm ve üniversitenin bu düşünce ile aynı noktada buluşmasıdır. Önemli olan tek başına gitmek değil, okuduğunuz bölümü ve üniversiteyi ne kadar sevdiğiniz ve istediğinizdir. Şehir dışına gitmek istiyorsanız faturalar, ev kirası, beslenme ihtiyacı gibi konuların sorumluluğunu da alacağınızın farkında olmak alışma sürecini kolaylaştıracaktır.

 

Birimin Yeri: 

  • Yıldırım Yerleşkesi Eğitim Binası 1. Kat No: 116
  • Mimar Sinan Yerleşkesi B Blok (Öğrenci Merkezi) Giriş Katı, No: Z-19

Uzman Psikolog Nesrin TÜRKER

İletişim:

Mimar Sinan Yerleşkesi: 224 300 32 55

Yıldırım Yerleşkesi: 224 300 35 51

Uzman Psikolog Nesrin TÜRKER'in Çalışma Günleri:

Pazartesi, salı, çarşamba ve cuma günleri Mimar Sinan Yerleşkesi

Perşembe günü Yıldırım Yerleşkesi

KENDİNE   YARDIM   BROŞÜRLERİ