Anasayfa » Haberler » Bilim ve Teknoloji Haftasında BTÜ Patentini Aldığı Buluşu Tanıttı

   Bu yıl 12-14 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen "Bilim ve Teknoloji Haftası" etkinliklerinde Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen patentini aldığı bir aparatı tanıttı.

   ULUTEK ile UÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından birlikte düzenlenen ve Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Özel İdaresi, Uludağ Üniversitesi, Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO), Uludağ İhracatçı Birlikleri, KOSGEB ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın destekleriyle bu yıl 12-14 Mart tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (ULUTEK) gerçekleştirilen "Bilim ve Teknoloji Haftası", etkinliklerine katılan BTÜ, patentini alarak tanıttığı “Acil Durumlarda Pencere Korkuluğunu Otomatik Olarak Açabilen Aparat” ile katılımcıların ilgisini üzerine çekti.

   14 Mart Cuma gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam eden "Bilim ve Teknoloji Haftası"nın ilk gününde BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen Üniversite Çıkışlı Patentlerin Yatırımcılarla Buluşturulması konulu panel kapsamında yaptığı konuşmada, patenti alınan “Acil Durumlarda Pencere Korkuluğunu Otomatik Olarak Açabilen Aparat” hakkında katılımcılara bilgi aktardı. Dünyada, özellikle gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde güvenlik nedeniyle zemin katlarda, acil durumda tahliyeyi sağlayacak olan pencerelere korkulukların montajlandığını, sabitlenen bu korkulukların da yangın, deprem ve benzeri acil durumlarda can güvenliğini tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Sürmen, can güvenliğinin, mal güvenliğinden sonraya alınmasının, insanlık adına kötü sonuçlar doğurduğunun altını çizdi. Patentini aldığı aparat sayesinde korkulukların manuel ya da yangın sensörlerinin acil durumu algılamasıyla elektronik olarak açılmasını sağlayacak aparatın kullanılması ile zemin katlarda yaşamanın daha güvenli olacağını sözlerine ekledi.

    “Bilim ve Teknoloji Haftası” kapsamında aparatın bir prototipini de sergileyen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Bursa Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu, UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Bursa Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri ve diğer katılımcılara aparatın çalışma sistemini uygulamalı olarak anlattı.