Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencilerine, BUSİAD Üyelerinden Staj İmkânı

   Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) Başkanı Günal Baylan, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i ziyaret etti.

    BTÜ Yıldırım Yerleşkesinde bulunan Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şule Altun ve Prof. Dr. Arif Karademir’de katıldılar. Sanayi ve üniversite işbirliği konusunda fikir alışverişinde bulunulan ziyarette Rektör Prof. Dr. Sürmen Teknik Üniversitesinin teknoloji üretme konusundaki yatırımlarının kent dinamiklerinin sahiplenmesi ile artacağını söyledi. Konuşmasında BTÜ’nün araştırma üniversitesi misyonuna sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sürmen üniversite sanayi işbirliğinin gelişmesini bu nedenle önemsediklerini ifade etti. Ülkemiz sanayisinin üniversitelerden Ar-Ge taleplerinin az olduğuna değindi. Ar-Ge konusunda sanayiden gelecek talepleri beklediklerini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Sürmen “Kurduğumuz laboratuvarlarda son derece gelişmiş imkânlara sahibiz. Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz bu laboratuvarlarda çeşitli projeler üzerinde çalışmaları yürütmektedirler. Bu araştırmaların arttırılması konusunda sanayicilerimizin talepleri belirleyici olacaktır. Bu nedenle sanayici üniversiteden araştırma istemeli, böylelikle katma değerli ürün üretecek ileri teknolojiye geçiş sağlanmış olur. BTÜ sanayiden gelecek araştırma taleplerini karşılamaya hazır” dedi. Sözlerine BTÜ’de öğrencilerine verilen eğitimin kalitesi hakkında bilgi vererek devam eden Rektör Prof. Dr. Sürmen, öğrencilerin BTÜ’de sanayinin ihtiyaç duyduğu özelliklere göre eğitimlerinin yönlendirdiğinin altını çizdi. Öğrencilerin düşünen, planlayan araştıran ve uygulayan nitelikte yetişmeleri için staj imkânlarının arttırılması konusunda ki çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

   Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun, BUSİAD Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine slayt eşliğinde BTÜ’yü tanıtan bir sunum yaptı. Sunum sonrasında söz alan BÜİSAD Başkanı Günal Baylan, Bursa’ya her alanda ciddi katkılar sunmaya hazır bir üniversite yönetimi ile karşı karşıya olmaktan memnun olduklarını ifade etti. Üniversitelerde teknoloji üretiminin ülke gelişmesi ile paralel olduğuna vurgu yapan Baylan, her şeyden önce BUSİAD olarak BTÜ öğrencilerine sanayi içerisinde staj yapma olanağı oluşturabilecekleri söyledi. BUSİAD’a üye kuruluşların bu konuda BTÜ ile iş birliği yapabilecekleri aktaran Baylan, BTÜ öğrencilerinin sanayi kuruluşlarında staj yapmalarıya edinecekleri tecrübelerin, mezuniyetleri sonrasında  Bursa ekonomisine de ciddi katkı sağlayamaya yaracağını vurguladı. BUSİAD üyelerinin Ar-GE faaliyetleri geliştirmek konusunda istekli olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Baylan, BUSİAD üyeleri için BTÜ’nün bir fırsat olduğunu belirtti.