Anasayfa » Haberler » Vekillerden BTÜ' ye Tam Destek
 
Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) 152 Evler’deki Yıldırım Yerleşkesi’ni ziyaret eden AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dahil bütün AK Partili Milletvekillerinin Bursa Teknik Üniversitesi’nin yanında olduğunu söyledi.
Milletvekili Öztürk, tadilat çalışmalarının bitirilmesi sonrasında BTÜ Rektörlüğü’nün 152 Evler’deki Yıldırım Yerleşkesine taşınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, 2012-2013 akademik yılında BTÜ’ye başarı dileklerinde bulundu.
AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’ün, BTÜ’ye ait 152 Evler’deki Yıldırım Yeleşkesi’ni ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Prof. Dr. Şule Altun da hazır bulundu.
---PROBLEMLERİ ÇÖZMEK İÇİN HAZIRIZ---
“Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç da dahil olmak üzere tüm AK Partili Milletvekillerimiz Bursa Teknik Üniversite’nin yanındadır” diyen Öztürk, “Hiç kimse Bursa Teknik Üniversitesi üzerinden politika üretmesin. Başbakan Yardımcımız başta olmak üzere bütün milletvekillerimiz, Bursa Teknik Üniversitesi’nin yanındadır. Bursa Teknik Üniversitesi’nin problemlerini çözmek için seferberdir.  Bursa Teknik Üniversitesi’nin yanındayız, arkasındayız, önündeyiz. Teknik üniversite bizim üniversitemiz. Dolayısıyla Bursa kamuoyu da Bursa Teknik Üniversitesi’ne sahip çıkıyor, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecek” diye konuştu.
---BTÜ BURSA’NIN ÖNEMLİ DEĞERİDİR---
Bursa Teknik Üniversitesi’nin Bursa’nın bir markası olduğunun altını çizen AK Parti Bursa Milletvekili  Mustafa Öztürk, “Teknik üniversite Bursa’nın bir değeridir. Bursa’nın bir markasıdır. Biz Teknik Üniversiteyi daha yukarı taşımak için çalışacağız çabalayacağız. Türkiye’nin de Bursa’nın da buna ihtiyacı var. Türkiye eğitimle bir noktaya gelecek. Eğitimle bu gelişmişliğini sürdürecek. Burada da teknik üniversitenin ar-ge çalışmaları önemlidir. Otomotiv, tekstil ve sanayi şehrinde Teknik Üniversite bu çalışmalarıyla gündeme gelecek. Önümüzde otomotiv test merkezinin Bursa’ya yapılması da var. Tahmin ediyorum bu test merkezi büyük bir ihtimalle, inşallah, Başbakan Yardımcımız açıkladı, Bursa’ya kurulacak. Teknik üniversitemiz de üreteceği projelerle çok büyük destek vererek Bursa’yı Türkiye’yi hep beraber ayağa kaldıracağız” dedi.
---BİR SENEDE ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLMAZ---
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen de AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’e üniversitenin kuruluşundan bu yana vermiş olduğu destekten teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Sürmen, her zaman desteğe ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, “Çünkü bu üniversiteler sadece üniversitelerin kurucu kadroları tarafından değil, kentin bütün dinamiklerinin, bütün paydaşlarının, bütün yöneticilerinin katılımıyla ancak başarılı olabilir. Hakikaten biz de, üniversitemiz kurulduğu günden bu yana, bir gün bile durmadan öğrencilerimize, onlara en iyi hizmeti verebilmek için en kısa zamanda başlayıp en sağlıklı büyümeyi sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.
Türkiye’de aynı anda kurulan 7 üniversiteden biri olduklarını ve bu üniversitelere araştırma üniversitesi olma misyonunun yüklendiğini hatırlatan Rektör Prof. Dr. Sürmen, yalnız böyle önemli bir misyona sahip üniversitenin bir iki yılda istenilen seviyeye gelebilmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.
--- TEKNİK ÜNİVERSİTE VE OTOMOTİV TEST MERKEZİ---
Otomotiv test merkezi için son günlerde art arda yapılan açıklamalar ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da Bursa’ya yapılacağına dair açıklamalarının çok yerinde bir karar olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sürmen, Bursa’nın otomotiv ile özdeş olduğunu ve bu merkezin başka bir ilde olmasının hata olacağını söyledi.
Prof. Dr. Ali Sürmen sözlerine şöyle devam etti:
“Otomotiv deyince akla Bursa gelir ve hakikaten bu merkez Bursa’ya yakışır. Bu konuyla ilintili çok gündeme gelmeyen başka bir konu var. Bu konu önemli bir konu, mesele bu merkeze yer bulmakla bu konu çözülmüyor. Bu merkezle paralel otomotiv ar-ge merkezinin ve onu destekleyecek insan gücünün var olması lazımdır. O da Bursa’da mevcuttur. Dolayısıyla bu merkezin Bursa’da olması kadar doğal bir şey yok. BTÜ olarak da TSE ve TUBİTAK ile otomotiv konusunda yapılacak test ve analizlerin a’dan z’ye kadar en geniş bant içerisinde nasıl gerçekleştirilebileceğine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama şunu biliyoruz bu üç kurum Bursa’nın otomotivle alakalı test ve analiz ihtiyaçlarını kendi yapar bir hale getirmesi için işbirliği yapacaktır.”