Anasayfa » Haberler » BTÜ Almanya'da Tanıtıldı

   Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ortak girişim programı 20-24 Ocak 2014 tarihleri arasında “Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı 2014” açılış etkinliği Berlin’de düzenlendi.

   Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı 2014 Açılış törenlerine BTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt ve Kimya Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Erkoç’ tan oluşturduğu heyetle katıldı.  Etkinliğin açılışndan sonra yapılan toplantı ve forumlar her iki ülkenin siyaset, ekonomi, bilim ve eğitim alanlarında temsilcilerini bir araya getirdi.

   Bursa Teknik Üniversitesi heyeti Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı 2014 yılı kapsamında katıldıkları etkinliklerin yanı sıra, Darmstadt Teknik Üniversitesi, Fraunhofer WKI Institute of Wood Science, Georg August Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Dresden Teknik Üniversitelerine de çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ramazan Kurt ve Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Erkoç’ un oluşturduğu BTÜ heyeti yaptıkları ziyaretlerde Alman Akademisyenlere BTÜ’yü ve bağlı fakültelerinin tanıtımını gerçekleştirdiler. Heyet ziyaretlerinde Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı kapsamında gerçekleşecek üniversiteler arası bilimsel işbirlikleriyle birlikte akademisyen ve öğrenci değişimi konularında görüşmelerde bulundu.

   Prof. Dr. Kurt Almanya ziyareti  sonrasında yaptığı açıklamada , 2014 Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılının  BTÜ için önemli bir fırsat olduğuna değinerek, “2014 Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılında Science Bridging Nations (Bilim Ulusları Birleştiriyor)” sloganıyla düzenlenen etkinliklerde özellikle akademik alanda yeni işbirliklerinin oluşturulmasını hedefliyoruz. BTÜ olarak bizimde çok önemsediğimiz, her iki ülkenin akademisyenlerinin birlikte hazırlayarak uygulamaya koyacağı araştırma, eğitim ve inovasyon projelerindeki işbirlikleri ile  2014 Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı amacına ulaşacaktır” dedi.