Anasayfa » Haberler » Missouri University of Science and Technologyden MST Üniversitemize Ziyaret

   Missouri University of Science and Technology (MST) Kimya ve Biyokimya Mühendisliği Bölüm Başkanı, aynı zamanda Üniversitemiz de görev yapan Yrd. Doç. Ertuğrul Erkoç’un doktora danışmanı da olan Prof. Dr. Muthanna Al-Dahhan, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’e çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

   BTÜ Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü bünyesinde American Institute of Chemical Engineers-Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü (AICHE) organizasyonunun öğrenci şubesini oluşturulması ve üniversiteler arasında işbirliği yapılması üzerinde duruldu. Ayrıca Üniversiteler arasında işbirliğinin başlangıcı olarak, Missouri S&T Üniversitesi Kimya Mühendisliği doktora öğrencilerinin bir kısmının yardımcı danışmanlıklarını Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Erkoç’un yapması gündeme geldi.

   Prof. Dr. Muthanna Al-Dahhan ziyaret sırasında Amerika’nın bilimsel çalışmaları ile öne çıkan bir üniversitesi olan MST’nin bilinen kriterlere göre yapılan sıralamalarda çok üstte yer almadığını ancak kendilerine özgü “Baştan sona üretime yönelik eğitim” sistemleri ile ABD sanayisinde en çok aranan ve en yüksek maaş alan mezunlar vermeyi başardıklarını belirtti.

   BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, özellikle Amerikalı meslektaşı ile yaptığı görüşme sırasında üzerinde durulan konulardan biri olan AICHE öğrenci şubesinin, BTÜ bünyesinde açılmasını önemsediğini belirtti. Bu organizasyonun gerçekleşmesi halinde BTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin akademik hayatlarında önemli gelişmeler kaydedileceğini sözlerine ekledi.

   Prof. Dr. Ali Sürmen  “Bu görüşmede değerli meslektaşım Prof. Dr. Muthanna Al-Dahhan’ın Üniversite ve Enstitüsü adına bizlere yaptığı teklif, öğrencilerimizin ulaşabilecekleri bilgi kaynaklarını çeşitlendirmekte, Amerika’da en az bir yıl süre ile harç parası ödemeden öğrenim ve staj imkânları sağlamakta, aynı zamanda lisansüstü ve doktora öğrencilerinin tez çalışmalarının bir kısmını Missouri University of Science and Engineering Üniversitesinde gerçekleştirebilmelerini de içermektedir.  

   Prof. Dr. Ali Sürmen,  Missouri S&T Üniversitesi’nin  üretkenliğe yönelik eğitim politikasının Bursa gibi bir kente çok uygun olduğunu düşünmekteyim.  Tecrübelerinden istifade etmek üniversitemiz ve sanayimiz adına kazanç olacaktır. Değerli bilim adamı Prof. Dr. Muthanna Al-Dahhan’ın teklifleri Üniversitemiz adına sevindirici gelişmelerdir” dedi.