Anasayfa » Haberler » İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 91. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADIK

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 91. YILDÖNÜMÜNDE

MİLLİ ŞAİRİMİZ  MEHMET AKİF ERSOY’U ANDIK

 

Üniversitemizin ilk öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı 12 Mart 2012 Pazartesi günü Atatürk Kongre Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Ali SÜRMEN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cevdet DEMİR, Öğretim Üyeleri, Üniversitemiz idari personeli ve öğrencilerimiz katıldı.

 

Program, Mehmet Akif ERSOY’un hayatının kronolik olarak anlatıldığı bir sunumla başladı. Programda öğrencilerimizden Murat ŞAHİN, öğrenciler adına bir konuşma yaparak bu tür kültürel etkinliklerde öğrenciler olarak görev almanın önemi üzerinde durdu. Elif ARI adlı öğrencimiz de İstiklal Marşı’nın tamamını okuyarak izleyenleri duygulandırdı.

 

Programda bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ali SÜRMEN, Mehmet Akif ERSOY’un şiirlerinden örnekler vererek Akif’in kişiliği ve ahlakı üzerinde durdu. Akif’in şiirlerindeki mesajın hala geçerliliğini sürdürdüğünü belirten Rektörümüz, özellikle Akif’in çalışkanlığı ve dik duruşu yönüyle herkes için model bir insan olduğunu vurguladı.

 

Programa konuşmacı olarak katılan Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bilal KEMİKLİ, İstiklal Marşı’nın yazılış süreci ve Mehmet Akif ERSOY’un edebi kişiliği hakkında katılımcıları bilgilendirdi.