Anasayfa » Haberler » BTÜ Bugiad Sanayi İşbirliği Buluşması

Bursa Girişimci İşadamları Derneği(BUGİAD)  Bursa Teknik Üniversitesi ile üniversite-sanayici işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla ''Arama Konferansı'’ gerçekleştirdi.

Otantik Otel’de gerçekleşen arama konferansında  Tekstil ve Hazır Giyim sektörlerinin sorunları tespit edildi, çözüm yolları arandı.

Arama konferansının moderatörlüğünü yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Niyazi İlter,  sanayinin nitelik ve niceliklerinin artırılmasına yönelik BUGİAD ve BTÜ’nün yaptığı bu çalışmanın son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen; Üniversite ve sanayici işbirliğinde bugüne dek ortaya çıkmayan potansiyeli değerlendirmek istediklerini belirterek,“Bu toplantılara katılan sanayiciler sorunları açıkça ifade etmeli. Bu sorunların çözümü ve işbirliği organizasyonun yapılması için neler önerdiklerini kendilerinden dinlemek ve öğrenmek en güzel çalışma yöntemi” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise ‘’BUGİAD’la gerçekleşen bu toplantının da üniversitenin stratejik planına katkı koyacak olması bakımından önemlidir. Bizler üniversite-sanayi işbirliğini tüm paydaşlarla daha etkin hale getirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

BUGİAD Başkanı Er; Konferansa ilişkin görüşlerini açıklayan BUGİAD Başkanı Ali Fuat Er "Sanayicinin yanında olan üniversitelerle çalışmak mutluluk verici. Bu birliktelikleri giderek artması tek arzumuzdur. Sektörlerimizin önünü açacak ve sanayicilerimiz vizyon katacak üniversite projelere katkı koymaya hazırız” dedi.

Konuşmalardan sonra katılımcılar tek tek sektör sorunlarını yazdı. Yazılan sorunlar dört başlık altında toplanarak, oluşturulan Ar-Ge, Eğitim, Organizasyon ve İletişim masalarında katılımcılar tarafından çözümleri üretildi. Ardından tekstil ve hazır giyim sektörleri için üretilen öneriler tüm katılımcılarla paylaşıldı.

Konferans sonunda söz alan BUGİAD Sektörel Komiteler Başkanı Soner Eken ‘’Bu konferansla sektörel  sorunlarımıza çözümler üretilmesindeki  katkılarından dolayı BTÜ’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bundan sonra da yine BTÜ ile ortak çalışmalar gerçekleştirmek arzusundayız’’ açıklamasını yaptı.