Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Azerbaycan’a Destek Etkinliği

BTÜ’de Azerbaycan’a Destek Etkinliği

Bursa Teknik Üniversitesi öğrencileri Azerbaycan’a destek etkinliği düzenlediler. Geçici ateşkes kararına rağmen Ermenistan’ın sivil yerleşim bölgelerine yönelik artan saldırılarını kınamak ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesine destek vermek üzere düzenlenen etkinlikte BTÜ öğrencileri sonuna kadar Azerbaycan’ın yanında olduklarını vurguladılar. Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Taner Taştekin’in de katıldığı etkinlik Mimar Sinan Yerleşkesinde düzenlendi. Etkinlikte iki kardeş ülkenin milli marşları dinlendi ve bayrakları dalgalandırıldı.

Bilindiği gibi Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi 30 yıldır Ermenistan işgali altında. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin “İşgal ettiğin toprakları terk et” kararlarına rağmen Ermenistan işgali sona erdirmediği gibi son aylarda saldırılarını da arttırdı. Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadelede Ermenistan çok sayıda mühimmat ve askerini kaybetti. Rusya öncülüğünde Moskova’da yapılan görüşmelerde geçici ateşkes kararı alınmasına rağmen Ermenistan, Azerbaycan sivil yerleşim bölgelerine yönelik roketli saldırılarını durdurmadı. 12 Ekim tarihli geçici ateşkes kararı sonrasında devam eden Ermeni saldırılarında çok sayıda sivil Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. 

Rektör Karademir; “Sınırlarımız kutsal Şehit kanlarıyla çizilmiştir”
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan'ın iki devlet tek millet olduğunu vurguladı. Başka hiçbir ülke arasında olmayan çok kuvvetli kardeşlik sevgisinin Azerbaycan ve Türkiye arasında asırlardır sürdüğünü belirten Karademir, "Yıllardır süren işgal ve birkaç haftadır ateşlenmiş olan Azerbaycan'ın yaşadığı haksızlığı, Ermenistan’ın arsızlığını ve güya modern devletlerin vurdumduymazlığını en şiddetli şekilde kınıyoruz, lanetliyoruz. Azerbaycan, bizim kardeşimizdir, canımız, ciğerimizdir." dedi.

Karademir, iki ülkenin birbirine daha yakın durması, daha çok çalışması ve düşmana muhtaç olmayacak şekilde kuvvetlenmesi gerektiğini anlattı. Ermenistan güçlerinin Azerbaycan'a yönelik saldırılarına değinen Karademir, şöyle devam etti:
"Azerbaycan olayı, öz toprağına tekrar kavuşma faaliyetidir. Burada herhangi bir tarafı istila, herhangi bir ülkenin toprağına saldırı olayı yoktur. Bir kanayan yarayı kapatma, acıyı dindirme operasyonu vardır. Kendilerini insan hakları ve demokrasinin bayraktarı olarak gören ülkelerin bu olayda en önde gitmesi ve Azerbaycan'ı desteklemesi gerekirken tam tersi oluyor. Demek ki burada, doğru ve yanlışın tanımı, ülkelere ve pozisyonlara göre farklılaşıyor. Bu olay, Birleşmiş Milletlerin, United Nation mı, United Nothing mi olduğunu göstermesi için iyi bir fırsattır. Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın sınırları, kutsal şehit kanlarıyla çizilmiştir. Bu sınırlar tekrar mürekkeple ve cetvelle çizilemez, değiştirilemez." dedi.
Rektör Karademir; “İsveç Dışişleri Bakanı ve dost ülkeler bize Suriye’den çıkın diyeceğine asıl işgalci ve arsız Ermenistan’a ‘We strongly urge you to get out from Azerbaycan now.’ demeleri lazım” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Babayev; "Rusya, Ermenistanı yıllardır Türklere karşı her zaman destekledi"
Bursa Teknik Üniversitesi Akıllı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Azerbaycan Türkü Umid Babayev ise Azerbaycan tarihini ve olayların arka planını detaylı olarak anlattı. Rusya’nın her zaman nasıl Ermenistan’ı desteklediğin aktararak Ermenistan’ın kışkırtıcı, işgalci saldırıları ile yaptığı katliamlardan örnekler verdi. "İki devlet bir millet" vurgusu yapan Babayev; "Ermenilerin asırlardır süren saldırgan politikaları ve haksız işgalleri karşısında tek millet olarak davranmamız lazım. Kardeş Türkiye devletine destekleri için ve bugün buradaki desteğiniz için sizlere teşekkür ediyorum." dedi.

Etkinliğin devam eden kısmında BTÜ Uzay Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğu öğrencileri kendi ürettikleri drone ile Azerbaycan ve Türk bayraklı gösteri uçuşu yaptılar. Doğa Sporları Topluluğu öğrencisi Ahmet Kaçar ise sırtındaki iki ülke bayraklarıyla duvar teknik ip inişi yaptı.