Anasayfa » Haberler » Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı’ndan BTÜ’ye Vefa Ziyareti

Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı’ndan BTÜ’ye Vefa Ziyareti

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “Yüksek İrtifa Roket Yarışları” kategorisinde Mavi Vatan ismini verdikleri roketleri ile ikinci olan Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i ziyaret etti. İngilizce hazırlık ve 2 yıl %100 İngilizce Makine Mühendisliği eğitimini Bursa Teknik Üniversitesinde almış olan takım kaptanı Ömer Faruk Sarıgöz ve Ahmet Şevki Özsoy ile takım arkadaşları Alper Acar ve Ahmet Emin başarılarındaki katkıları için Rektör Karademir’e teşekkür ettiler.

Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı üyeleri ziyaretlerinde yarışma videolarını da sunarak gelecek projeleri için Rektör Karademir’den destek talep ettiler. Başarılı öğrencilerin ziyaretinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çopur, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Gürkan, öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Barış Tabakcıoğlu ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığından Şube Müdürü Hatice Etyemez de hazır bulundurlar. Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takım Kaptanı Ömer Faruk Sarıgöz; İngilizce hazırlık, bir ve ikinci sınıfı BTÜ İngilizce Makine Mühendisliği Bölümünde okuduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesine geçtiğini belirterek; “Temel bilgilerimizi BTÜ’de aldık. TEKNOFEST yarışmalarına ilk katılışım Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz hocamızın danışmanlığında BTÜ’de oldu. Bendis takımı ile 2018’de insansız hava araçları döner kanat kategorisinde birinci olduk. Yatay geçiş sonrasında da her sene farklı alanlarda yarışmalara katılmaya devam ettim.” dedi.  Takım öğrencilerinden Ahmet Şevki Özsoy da benzer şekilde hazırlık, bir ve ikinci sınıfı BTÜ Makine Mühendisliğinde okuduğunu, mesleki teknik altyapı ile birlikte özellikle BTÜ’de aldığı İngilizce hazırlık sınıfı eğitiminin çok faydasını gördüğünü belirtti.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir gerçekleştirdikleri projeler ve TEKNOFEST yarışma dereceleri dolayısıyla öğrencileri tebrik ederek; “Yaptığınız projeler standart rutin çalışmalar değil, son derece özgün ve sizlere çok katkı yapacak projeler. Başta üniversite yönetimleri olmak üzere tüm paydaşların yaptığınız çalışmaları sahiplenmesi desteklemesi gerekiyor. Biz BTÜ ailesi ve yönetimi olarak, TEKNOFEST’in akademik paydaşı olarak, gerek yarışmalar öncesinde atölye çalışmalarına altyapı desteği vererek gerekse yarışmaların yapıldığı tüm şehirlere bizzat giderek, öğrencilerimizin heyecanına ortak olduk, onlara moral destek vermeye gayret ettik. Yarışmalara başvuran tüm takım ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.” dedi.

TEKNOFEST 2020 teknoloji yarışmalarına 52 öğrenci takımı ile başvuran Bursa Teknik Üniversitesi, 16 ayrı kategoride 20 takımı ile finallerde yarışma hakkı elde etti. Çeşitli kategorilerde birincilik, ikincilik, üçüncülük ve sırasıyla yedinciliğe kadar dereceler alan BTÜ öğrenci takımları, 100’den fazla takımın başvurduğu kategorilerde ilk 10’lara girme performansı gösterdi. Rektör Karademir; “Yerli ve milli teknoloji hamlesi hedefine yol alan TEKNOFEST’e bizler kalpten inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sahiplendiği bu projede en üst seviyede yer almaya devam edeceğiz. Selçuk Bayraktar ve T3 Vakfı, icat çıkaracak gençleri keşfetmek, teknoloji ile barışık nesiller yetiştirmek, ‘bir çocuk bir uçağa dokunur, hayatı değişir’ inancı ile TEKNOFEST’i başlattı ve çok şükür gerçekten bu fidan kuvvetli kök tuttu, hızla büyüyor. Arkadaşlar, gerçekten bu yarışmalarda kesinlikle kaybeden yok. Tüm yarışmacı, takım, sponsor ve kurumlar, dahası ülkemiz gerçekten sayısız kazanımlar elde etmektedir. Sizleri kalpten kutluyor ve her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi bilmenizi istiyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.