Anasayfa » Haberler » Başkan Aktaş, TEKNOFEST'te Derece Alan BTÜ Takımlarıyla Bir Araya Geldi

Başkan Aktaş, TEKNOFEST'te Derece Alan BTÜ Takımlarıyla Bir Araya Geldi

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde farklı kategorilerde derece elde eden Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrenci takımlarıyla bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye'nin teknoloji alanında öncü ülkelerden biri haline geleceğini söyledi.

Bu yıl 1-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep merkezli olmak üzere, Kocaeli ve Tuz Gölü’nde düzenlenen TEKNOFEST teknoloji yarışmalarına Bursa Teknik Üniversitesinden 52 öğrenci takımı başvuruda bulundu. Türkiye geneli ve yurtdışından 100 binin üzerinde başvurunun yapıldığı teknoloji yarışmaları finallerine BTÜ’den 21 takım katılma başarısı gösterdi.  takımı katılma BTÜ 'dan birçok ekip katılarak dereceye girme başarısı gösterdi. Festivalin 'Uçan Araba Tasarım Yarışması İleri Kategori' alanında BTÜ  'Turna Teknik’ takımı birinci oldu. Yine BTÜ takımı olan 'Lagari' öğrencileri ise 'Tübitak Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması' sabit kanat kategorisinde ikincilik elde etti. BTÜSECT takımı öğrencileri ise 'Tarım Teknolojileri Yarışmasında' 'Dijital Feromon Tuzakları' adlı projeleriyle üçüncü oldu. ‘İnsansız Hava Araçları Yarışması’ döner kanat kategorisinde BTÜ HEKTAVISION takımı 53 saniye ile parkur hız rekoru kırarken SATÜRN takımı ‘Model Uydu’ yarışmasında beşinci olurdu. TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışları’nda BTÜ takımları HaciWATT ve C-ARF 116 takım arasından ilk 10’a girdi.

Başkan Aktaş: Gidilecek İleri Noktanın İlk Meşaleleri
Festivalde dereceye giren tüm Bursalı öğrencilerle Merinos Parkı'nda bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projeler hakkında bilgi alarak gençleri tebrik etti. Maddi manevi her anlamda güçlü olmanın muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın ana göstergesi olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, Türkiye'nin gerekli hamleleri genç nesillerle birlikte attığını belirtti. TEKNOFEST'in bu manada önemli açılımlardan olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, 2022'de TEKNOFEST 'in Bursa'da düzenlenmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Daha düne kadar bu manada hamle yapılamazken, artık Türkiye'nin İHA, SİHA, en donanımlı roketler ve uçakları üretip, kullandığının altını çizen Başkan Aktaş; “Yüksek teknolojinin Bursa'ya çok yakışacağını düşünüyorum. Bu manada genç nesil öncü olacaktır. Artık bu emekler zayi olmayacak ve ülkeyi gerçek manada uçuracak. Dünyanın bu alandaki sayılı ülkelerinden olacağız. TEKNOFEST sayesinde çok uçuk kaçık projeler ortaya çıkıyor, gençler kendi dağarcıklarını geliştiriyor. Kat edeceğimiz daha çok yol var. Ülkemizin gideceği ileri noktanın ilk meşaleleri bunlar. Bu emekler karşılıksız kalmayacaktır. Dünya pandemiyi konuşurken, Türkiye yüksek teknolojiden bahsediyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutluyorum. Gençlere emek veren anne ve babalara teşekkür ediyorum” dedi.