Anasayfa » Haberler » Almanya Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Eyalet Sekreteri Dr. Zsuzsa Breier Bursa Teknik Üniversitesini Ziyaret Etti

Bursa Valiliği ve Hessen Eyaleti arasında imzalanan protokol çerçevesinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Almanya Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Eyalet Sekreteri Dr. Zsuzsa Breier, Bursa Teknik Üniversitesini ziyaret etti. Hessen Bölgeler Arası İşbirliği Sorumlusu Meike Schmidt ve Almanya Bursa Fahri Konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi Yıldırım Yerleşkesinde bulunan Rektörlük Binasına gelen Dr. Breier, Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şule Altun ve Prof. Dr. Arif Karademir ile birlikte bir grup akademisyen tarafından karşılandı.   

Rektörlük toplantı salonunda gerçekleşen görüşmeye Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Orman Fakültesi Dekanı Ramazan Kurt’un yanı sıra Almanya’nın çeşitli üniversitelerinde bilimsel çalışmalarda bulunmuş olan öğretim üyeleri katıldı. Yapılan görüşme sırasında konuk heyet adına konuşan Dr. Zsuzsa Breier, Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde Almanya’da çalışmalarda bulunmuş çok sayıda akademisyenle tanışmanın kendisini mutlu ettiğini söyledi. Almanya’da yükseköğrenim gören yabancı kökenli öğrencilerin arasında Türk gençlerinin oranının fazla olduğunu sözlerine ekleyerek, bu durumun her iki ülke açısından sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti. Dr. Breier Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Bursa ile Hessen Eyaletinin uzun yıllara dayanan dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğunu aktararak devam ettiği konuşmasında, amaçlarının akademik anlamda da Bursa ve Hessen Eyaleti arasında kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek olduğunu söyledi. Konuşmasında Almanya’daki üniversitelerin uluslararası alanda güçlü akademik işbirlikleri kurma yolunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Dr. Zsuzsa Breier, Bursa Teknik Üniversitesi’ni akademik iş birlikleri kurmak için Hessen Eyaletindeki Uluslararası İlişkiler Platformuna davet ederek konuşmasını sonlandırdı.

Almanya Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Eyalet Sekreteri Dr. Zsuzsa Breier’den sonra konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, Bursa Teknik Üniversitesi’nin uluslararası akademik işbirlikleri oluşturma yönündeki çalışmalarını özetleyerek, 2014 yılının Türk Alman Bilim Yılı olması nedeniyle bu konudaki çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi. Özellikle otomotiv konusunda bilimsel çalışmaları bulunan Alman Üniversiteleri ile işbirliğine yönelik önemli adımlar attıklarını ifade etti. Bu adımlar doğrultusunda Bursa’da kurulacak olan Türkiye’nin ilk ve tek Otomotiv Test Pisti’nde gerekli teknolojik alt yapının kurulmasında Alman Üniversitelerinden ve bilim adamlarından büyük destek göreceklerine inandığını kaydetti. Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen söz konusu pistin Türk otomotiv sektörünün gelişimi açısından çok yararlı olacağını belirterek, Bursa Teknik Üniversitesi olarak bu konuda iş birliğine açık olduklarını söyledi. Ayrıca Hessen Eyaletindeki Türk kökenli akademisyenler ile Bursa Teknik Üniversitesi’nin buluşmasının her iki ülkeye katkı sağlayacağına değinen Prof. Dr. Sürmen, karşılıklı olarak akademisyen ve öğrenci değişimini kapsayan bilimsel ortaklıkları oluşturmanın yararlı olacağı görüşünde olduğunu belirterek sözlerini sona erdirdi.

Karşılıklı yapılan konuşmalardan sonra Rektör Prof. Dr. Sürmen Dr. Zsuzsa Breier’e Bursa Teknik Üniversitesi adına plaket takdim etmesiyle toplantı sona erdi. Almanya Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Eyalet Sekreteri Dr. Zsuzsa Breier ve beraberindekiler Bursa’daki temaslarına devam etmek üzere Bursa Teknik Üniversitesinden ayrıldılar.